1. YAZARLAR

  2. SEDEF AYDIN

  3. Verimlilik ve Verimlilik Yönetimi
SEDEF AYDIN

SEDEF AYDIN

ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTE TEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Verimlilik ve Verimlilik Yönetimi

A+A-

           Verimlilik ve Verimlilik Yönetimi

           İnsan toplulukları uygarlık tarihi boyunca her yeni işi, bir önceki işten hep daha iyisini, daha hızlısını, daha doğru ve ekonomik bir çalışmayla yapmak istemişlerdir. İşte buradaki amaç, verimlilik tarihinin temellerini oluşturmaktadır. O nedenle insanoğlunun verimlilik artırma uğraşı oldukça eski tarihlere dayanır.

       Teknolojik gelişmelerle birlikte değişimin akıl almaz boyutlara ulaştığı günümüzde gerçekten de konuşmaya, tartışmaya değer bir kavramdır verimlilik. Hatta bugün olmasa bile gelecekteki dünya, verimliliği yüksek olanların gezegeni olacaktır. Öte yandan kaynakların hızla tükendiği dünyamızda, var olan kaynakların etkin bir şekilde kullanımı anlamına gelen verimliliği yönetebilenler gelişebilecek ve değişimin hızına ayak uydurabileceklerdir. Verimlilik gerek gelişmiş ülkeleri gerekse gelişmekte olan ülkeleri ilgilendiren bir kavramdır çünkü dünya da hiçbir şey sabit kalmamaktadır. Her şey hızlıca yok olmaktadır ve ülkeler bu konu üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Ülkeleri farklılaştırmada en nesnel kriterlerden birisi verimliliktir. Aslında verimlilik sadece yaşam kalitesini artırmamaktadır aynı zamanda işlerin istendiği şekilde sürdürülmesini, saptanmış hedeflere daha kolay ulaşılmasını sağlamaktadır. Verimlilik sayesinde üretim sürecinde girdilerle çıktılar arasında anlamlı ilişkiler kurulur. Üretim sürecinde oluşabilecek hataların tespit ve tahlili yapılarak giderilmesi mümkün olur. Aslında verimlilik sayesinde işler daha hızlı bir şekilde daha az maliyetle, en yüksek seviyede yapılan üretim ve kalitede yüksek bir sonuç sağlayarak ülke gelişimine katkı sağlar.

       Verimlilik neden önemlidir? Daha iyi bir gelecek için önemlidir. Kalkınma düzeyini yükseltmek isteyen her ülke/toplumun temel amacı mevcut kaynaklarını doğru yerlerde ve en yararlı biçimde kullanarak üretimlerini yükseltmek olacağından bu kavram ülkeler için çok önemlidir.  Ülkelerin refah seviyelerini yükseltebilmesi, ekonomik büyümesi ve milli gelirin yükselmesi açısından o derece önemlidir. Kalkınma düzeyini yükseltmek isteyen her toplumun temel hedefi mevcut kaynaklarını doğru yerlerde ve en yararlı biçimde kullanarak üretimini en çoğa çıkarmak olacağından, bu ülkeler için çok önemli bir kavram olarak öne çıkacaktır. Verimlilik bazen de yatırım ve gelir politikalarının belirlenmesinde üretim faktörlerinde meydana gelen değişimlerin zamanında tespit edilmesinde ve gerekli önlemlerin alınmasında önemli bir vasıtadır Aslında verimlilik sayesinde israfın önüne geçilmektedir. İşsizlik, yoksulluk ve düşük verimlilik yalnızca verimlilik artışı ile kırılabilecektir.

              Olması gereken verimlilik, yönetim sürecinin doğru şekilde planlama, geliştirme, ölçme ve değerlendirme sürecine uygun olarak artırılmalıdır.  İyi bir verimliliğin oluşturulabilmesi için; öncelikle hedeflerin belirlenmesi ve neyi niçin yapacağını ortaya çıkarılması gerekli ve daha sonrasında motivasyon sağlanarak planlı bir programdan yararlanılmalı, örgütün farklı kademeleri arasında açık bir iletişim kurulmalı, yapılacak program pratik ve kolayca anlaşılabilir ölçüm süreçleriyle desteklenmeli, sonuç kısmında oluşabilecek ya da süreç içindeki engelleri belirlemek için kontrol, değerlendirme ve geri besleme(feed-back) süreçleriyle kurum, kuruluş veya işletmelerin açık şekilde amaca ulaşma başarısı sağlanmalı, az maliyet ile kalitesiz ya da düşük kaliteli ürün olmamalı, mal ve hizmetlerde kalitenin sürekli iyileştirilmesiyle verimlilik ve etkinlik artırılmalı, hızlı değişime kademedeki kişinin görüşüyle yapılmamalı, tam katılım olmalıdır.

Bu yazı toplam 268 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur