1. HABERLER

  2. VE SARAYCIK START ALDI
VE SARAYCIK START ALDI

VE SARAYCIK START ALDI

Sincan Belediyesinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile başlattığı Saraycık Kentsel Yenileme Projesi’nde ikinci adım atıldı.

A+A-

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Türkiye genelinde yürüttüğü en büyük projelerden biri olan Saraycık Kentsel Yenileme projesi ile Ankara’nın batısı Sincan’da yepyeni bir şehir kuruluyor. Başlangıç aşamasından bitimine kadar bölge halkının çıkarlarının korunduğu Saraycık Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi ile Sincan’da örnek bir yaşam alanı doğuyor. Yıllardır sosyal açıdan yoksun olan Saraycık Mahallesi, modern binaları, yolları, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ve eğitim alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak. Mülk sahiplerinin beklentileri de dikkate alınarak hazırlanan Saraycık Kentsel Yenileme Projesi ile 20 bin konutta 100 bin kişiye yaşam alanı sunulacak. Projede, 7 camii, 6 sosyal tesis, alışveriş merkezi, 2 kapalı pazar yeri, sağlık tesisleri ve 10 eğitim alanı bulunacak.

 

İLK İKİ ETAP İÇİN ŞANTİYE KURULDU 

 

500 hektarlık alan üzerinde gerçekleştirilecek olan Saraycık Kentsel Yenileme Projesi’nin ilk iki etabının ihalesi 20 ve 28 Eylül tarihlerinde TOKİ tarafından gerçekleştirildi. İhale sürecinin sonlanması ile yer teslimi yapılan yüklenici firmalar da harekete geçti. İlk iki etabı kapsayan 1945 konut, 5 ticaret merkezi, 2 cami ve 32 derslikten oluşan ilköğretim okulu için şantiye kurulumu gerçekleştirildi.  

 

ÜÇÜNCÜ ETABIN İHALESİ 28 KASIM’DA 

 

TOKİ, 822 konut, 1 ticaret merkezi, 1 cami, otopark inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemelerini kapsayan üçüncü etap için 28 Kasım’da ihaleye çıkacak. Yakın zamanda gerçekleştirilecek alt yapı ihalesi sonucunda da TOKİ’nin belirleyeceği tarihlerde kira yardımı yapılmaya başlanacak ve bölge tahliye edilecek. 

 

YIKIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR 

 

Ankara’nın heyecanla beklediği proje için Sincan Belediyesi de çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Tapu ve kamulaştırma işlemleri tamamlanan gecekonduların yıkım çalışmaları gerçekleştirilirken anlaşma sağlanamayan hak sahiplerine ilişkin mahkeme süreci de devam ediyor. 

 

Saraycık Mahallesi’nin yakın gelecekte yüksek standartlı modern bir şehre dönüşeceğini ifade eden Sincan Belediye başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “20 ve 28 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen ihale sürecinin sonlanması ile yer teslimi yapılan yüklenici firmalar 1945 konutluk ilk iki etap için çalışmalara başladı. Üçüncü etap için de 28 Kasım’da ihaleye çıkılacak. Saraycık Mahallesi, modern binaları, modern yolları, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ve eğitim alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak” diye konuştu. 

 

Saraycık Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye’de örnek projeler arasında gösterildiğini ifade eden Başkan Tuna, “Bu proje, vatandaşlarımızın fikir ve taleplerine göre şekillendirildi. Masaya oturan vatandaşlarımızın yüzde 80’i memnuniyetini ifade ederek projeye onay verdi. Projenin başlangıç aşamasından beri her şey açık, şeffaf ve adil bir şekilde masaya konuldu. Saraycık Kentsel Yenileme Projesi, Sincanımızın sabırsızlıkla beklediği bir proje. Vatandaşımızın daha iyi koşullarda hayat sürmesi için çaba sarf ediyoruz. TOKİ Başkanı Sayın Mehmet Ergün Turan ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur