1. HABERLER

  2. GÖLBAŞI

  3. TARİHİ MEHMET AĞA KONAĞI KURTARILMAYI BEKLİYOR!!
TARİHİ MEHMET AĞA KONAĞI KURTARILMAYI BEKLİYOR!!

TARİHİ MEHMET AĞA KONAĞI KURTARILMAYI BEKLİYOR!!

Mahalle sakinleri Gölbaşı Belediyesi’nin tarihi konaklarına sahip çıkmasını istiyor..

A+A-

139.jpg

MEHMET (ATAK) AĞA KİMDİR?

Milli Mücadele yıllarında Halaçlı Köyü’nün önemli bir yeri vardır. Özellikle köyün eşrafından Mehmet (Atak) Ağa, ordunun ekmek ihtiyacını karşılamak için köyde üç fırın yaptırır. Köyün yakınlarındaki meşelik ormanında kesilen odunların deveboyu ve konvoyboyu kağnılarla taşınmasında Mehmet ağa’nın yardımı çok olmuştur. Sakarya Savaşı’nda köy, ordunun bir ikmal merkezi olarak kullanılır. Bu savaşta Türk Ordusuna yapılan yardımlarda onun payı büyüktür.

 

Mehmet ağa, Milli Kurtuluş Savaşında Haymana Cephesinde maddi ve manevi katkılarıyla ün saldı. 27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişinde, onu karşılayan 100 Haymana atlısı arasında kardeşi Hüseyin ağa ile birlikte yer aldı. Atatürk’ü karşılamaya giden konvoyun konaklama sırasındaki ihtiyacı Mehmet ağa tarafından karşılanmış. Haymana’daki Kuva-i Milliye hareketine ve Anadoluda kurulan Milli cemiyetlere toplanan yardımlara öncülük etmiştir.

Haymana İlçesinde seçilmiş meclis üyeliği görevinde bulunmuştur. Cumhuriyetin 10. yıldönümü törenlerine katılan 400 Haymana atlısının arasında yer almış, yiyeceklerini temin etmiştir.

Halaçlı’lı Mehmet Ağa, sahip olduğu konağıyla da tanınır.

 

TARİHİ MEHMET AĞA KONAĞI

1923 yılında yapımına başlanan, benzerleri Heybeliada ve İsviçre’nin Alp dağlarında bulunan, Planı İsviçreli bir mimar tarafından yapılmış ve Rum ustalar tarafından yapılan tarihi konak 1929 yılında tamamlanmıştır. Yapıda kullanılan kesme taşlar, Hisarlıkaya’dan develerle getirtilmiş. Konakta elektrik ve su tesisatı o tarihlerde monte edilmiş, dinamoyla elektrik sağlanmıştır. İlk kez köylüler radyoyu bu konakta dinlemişlerdir.

Tarihi 1923 ‘lere dayanan konak günümüzde çürümeye mahkûm bırakılmıştır. 2015 de ulusal bir gazetenin yaptığı haberden sonra popülaritesi artsa da bu popülarite çekim yapmanın ötesine geçmemiştir. Halaçlı mahalle sakinlerinden alınan duyuma göre konak Mülkiyeliler Birliğine bağışlanmıştır. Fakat hiçbir restorasyon işlemi gerçekleştirilmeyen konak gün geçtikçe özelliklerini kaybetmektedir. Mahalle sakinleri Gölbaşı Belediyesi’nin tarihi konaklarına sahip çıkmasını beklemektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur