1. HABERLER

  2. Sincanlı tanklara izin vermedi
Sincanlı tanklara izin vermedi

Sincanlı tanklara izin vermedi

Sincan halkı 28 Şubat’ta Etimesgut’tan çıkarak ilçede yürüyen tankların, 15 Temmuz gecesi kışladan çıkmasına izin vermedi.

A+A-

28 Şubat Postmodern Darbe Girişi'nde Etimesgut Zırhlı Birlikler'den çıkan onlarca tank Sincan'da yürütülerek adeta gövde gösterisi yapılmıştı. 15 Temmuz ihanet gecesinde bu sefer FETÖ'nün darbeci askerleri tarafından yürütülmek istenen tanklara Sincan halkı engel oldu. Etimesgut Zırhlı Birlikleri kuşatan Sincanlılar sabaha kadar nöbet tuttu. Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, FETÖ'cü bir grup askerin 15 Temmuz gecesi kalkıştığı hain darbe girişimini SABAH Ankara değerlendirdi. Başkan Tuna "Darbenin başarıya ulaşması durumunda ülkede iç savaş bile olabilirdi" dedi.

Ankara semalarında F-16 sesleri duyduğunuzda ilk olarak ne hissettiniz?
Olağanüstü bir durum olduğunu hissettim ama terörle ilgili bir hareket olduğunu düşündüm. Boğaziçi köprüsünü tek taraflı kapattıklarını öğrenince de "Bu köprüyü bir taraftan neden kapatıyorlar?" dedim. Çünkü herhangi bir terör istihbaratı varsa köprüdeki güvenliğin sağlanması açısından iki taraflı olarak kapatılması gerekirdi. Terörle ilgili bir hareket olduğunu düşündüm fakat köprüyü tek taraflı kapatmalarından da şüphelendim.

HEMEN MEYDANLARA İNDİK

 Darbe olduğunu öğrenince ailenizle yakınlarınızla neler konuştunuz?
Darbe girişimini duydum fakat darbenin olacağı ihtimalini asla düşünmedim. Zaten bu kalkışma girişiminin amacına ulaşmaması için sonuna kadar direnme kararı aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sokaklara çıkın" çağrısıyla hemen meydanlara indik. Belediye başkanı olarak da üzerime düşen ne varsa yapmak için gayret gösterdim. Arkadaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışmalar gerçekleştirdik. Destek noktasında ne yapmamız gerekiyorsa yaptık. Bilindiği üzere 28 Şubat sürecinde Etimesgut'taki zırhlı birliklerden çıkan tanklar Sincan caddelerinde yürümüştü. Bu sefer ise Sincan halkı tankların üzerine yürüdü.

 15 Temmuz gecesini nasıl geçirdiniz?
Sabaha kadar sokaktaydık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sokaklara çıkın" çağrısını duyan vatandaşımız sokağa çıktı. Biz de Kızılay ve olayların yaşandığı diğer yerlerde vatandaşımızın yanında olduk. Bu darbe girişiminin engellenmesine vatandaşımızın çok önemli katkıları oldu.

 1980 darbesini yaşamış biri olarak 15 Temmuz akşamı gerçekleşen kalkışma hareketini 1980 darbesiyle karşılaştırdığımızda aradaki fark nedir?
1980 darbesi gerçekleştiğinde İstanbul'da öğrenciydim. Master sınavına girdim ardından gece kaldığım öğrenci evine dönerek uyudum. Sabah kahvaltılık bir şeyler almak için dışarı bir çıktık ortalık toz duman. Bütün sokaklara askerler inmiş. Olay bitmiş darbe tamamlanmıştı. 1980 darbesi emir komuta zincirinde meydana gelen bir durumdu. Onun büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. 15 Temmuz'da gerçekleşen hain kalkışmayı ise Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisindeki teröristlerin emir komuta zincirini dinlemeden gerçekleştirdikleri bir terörist eylemi olarak görüyorum. Bu kalkışmanın başarıya ulaşma ihtimalini çok mümkün görmedim. Özellikle o saatte böyle bir darbe girişiminin başarılı olacağına ihtimal vermedim. Ama sonradan öğreniyoruz ki çok ciddi bir organizasyon yapmışlar. Hakikaten çok ciddi bir planlama yapmışlar. Fakat Allah'ın yardımı, vatandaşımızın dualarıyla gerçekleşemedi. Burada en önemli şey vatandaşlarımızın bu darbeye müdahale etmesi... 80 ve önceki darbelerde en önemli noktalardan biri de medyaydı. Fakat bu girişimde medyanın sağlam duruşu, cep telefonu iletişimi ve sosyal medyadaki birlik başarıyı getirdi.

 Darbe girişimi başarıya ulaşsaydı sizce ne olurdu?
Memleketimizin o halini düşünmek bile istemiyorum. Öyle kötü şeyler olurdu ki Allah korudu. Sonucu iç savaş bile olabilirdi. 10-20 sene geriye gitme değil tarumar olma durumuyla karşılaşılabilirdi. Önümüzde Suriye ve Irak örneği var hepimiz görüyoruz. Bunu gören sağduyulu vatandaşlarımız memleketine, vatanına sahip çıktı ve gereken desteği verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur