1. HABERLER

  2. Sincan Cezaevi'nin mahkum çocukları
Sincan Cezaevi'nin mahkum çocukları

Sincan Cezaevi'nin mahkum çocukları

Çeşitli nedenlerle hüküm giymiş 13-18 yaş arasındaki 121 erkek çocuğu, Ankara Sincan’daki Çocuk Eğitimevi’nde topluma yararlı bireyler olarak devam etmek için mücadele veriyor

A+A-

Hayatımızın en unutulmaz evrelerindendir çocuk, gençlik dönemi...Ailemizle, arkadaşlarımızla, bize özel olan pek çok anıyla, yaşaldığımız her an, geçmişi hatırlarız. Ancak pek çoğumuzun şansına sahip olmayanları çoğu zaman aklımıza getirmeyiz bile. Onlardan bazıları da çocuk mahkumlar... İşte bu mahkumlardan 121'i Adalet Bakanlığı'na bağlı Ankara Çocuk Eğitimevi'nde yaşıyor. Suça sürüklenen çocukların toplumla yeniden bütünleştirilmesi ve topluma yararlı bireyler olmaları amacıyla kurum içi ve kurum dışı sosyal-kültürel faaliyetler uygulanıyor. Bu uygulamaların içinde müze gezilerinden sergi ziyaretlerine, tiyatro-sinemagösterimlerinden, futbol-basketbol maçlarına kadar pek çok faaliyet var. Ankara Sincan'daki çocuk eğitimevi, 13-18 yaş arası hükümlü 121 erkek çocuğun yaşadığı bir yer. Hükümlü çocuklar, 21 yaşına gelene kadar psiko-sosyal ve eğitim faaliyetlerinin yapıldığı bu yerde kalabiliyor. Ankara Çocuk Eğitimevi'nin, kütüphanelerinden,spor salonlarına, eğitim aldıkları sınıflardan, sosyal faaliyet odalarına kadar her bölümü fazlasıyla gelişmiş. Ankara Çocuk Eğitimevi'nde 2015'ten bu yana eğitim faaliyetleri kapsamında okuma-yazma kursundan, bilgisayar kullanımına, berberlikten, bahçe bakımına, enstrüman derslerinden, yaş pasta yapımına kadar 32 kurs açılmış ve 271 çocuğun da bu kurslara katılımı sağlanmış.Kursları tamamlayarak sertifikalarını alan çocuk sayısı ise 66. Eğitimevindeki çocuklardan üçü örgün lise eğitimine, biri de üniversiteye devam ediyor. Sabahları okullarına gidip, ders saatlerinden sonra kuruma dönen çocukların yanı sıra, 20 çocuk da mesleki çıraklık eğitimlerine devam ediyor. Bunlar hem mobilya ve metal iş kollarında stajlarını yapıyor, hem de para kazanıyor.

Dini eğitim de alıyorlar
İsteyen hükümlü çocuklara eğitimevi yönetimince, kurumdaki mescit ve dersanede dini eğitim veriliyor. Çocuklar günlük aktivitelerin arasında kadrolu din görevlilerince verilen eğitimlerle Kuran okumayı öğreniyor.

Gençlerden bir çoğu ilk kez tanıştıkları bilardoyu çok sevdiklerini belirtiyor. Eğitimevindeki bilardo maçları çekişmeli geçiyor.
Küçük bir dikiş atölyesi bulunan eğitimevinde, hükümlü çocukların peluş oyuncaklar ürettikleri bir bölüm de var.
Ahşap atölyesinde hocalarının himayesinde yeteneklerini keşfetme imkanı bulan gençler, model gemi, uçak yapıyor. Zaman zaman kuş kafesleri de yapan gençler, yaptıkları tüm eserlere çeşitli etkinliklerde yaptıkları ürünleri sergiliyor.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur