1. YAZARLAR

  2. Tolga Gencer

  3. SELAMÜN ALEYKÜM
Tolga Gencer

Tolga Gencer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

SELAMÜN ALEYKÜM

A+A-

SELAMÜN ALEYKÜM
       Selam vermek ve selam almak iki gönül arasında en naif en samimi yoldur.Gönülden gönüle giden bu yolu çok sık kullanmakta fayda olduğu kanısındayım.Dini inancımıza göre de, selam vermek sünnet iken verilen selama daha güzeli ile karşılık vermek farzdır.Demek ki; Allah (c.c.) samimiyet gösterisinden daha çok gösterilen samimiyete yanıt vermeyi önemsiyor.Yıllar sonra kalemi ele almışken böyle samimi bir başlangıç olsun….Allah’ın izni ile Allah’ın selamı ile söze başlayalım….Selamün Aleyküm…
         Samimiyet üzere devam edeyim fikirlerimi yazıya dökerken.Fikirlerimi diyorum, zira yazdıklarım ve yazacaklarım kendi hayat görüşümden süzülen kendi doğrularım ve şahsıma münhasır yazılardır.Fikir yazıları da böyledir zaten yazarın doğrularını lanse eder.Amaç ise yazarın doğrularına okuyanı yaklaştırmak, okuyanı o doğrulara inandırmaktır.
        Samimiyet,insana samimiyet, hayvana samimiyet, fikre samimiyet, yola yolcuya samimiyet, kısacası hayata samimiyet göstermek gerek.insan samimiyetle yaklaştığında canlı cansız tüm dünya bu samimiyete aynı samimiyetle karşılık verecektir…. Er ya da geç….
     İnsan en çok da fikrinde, bu fikir uğruna çıktığı yolda samimi olmalıdır. Hangi fikre sahip olursa olsun sağcı, solcu, ülkücü, dinci, sosyalist, kominist v.s… aslolan samimiyettir.
     Sağcı solcu ülkücü dinci gibi kavramları duyduğumda son yıllarda içim ürperir oldu. Bu kavramları bilerek düşünerek mi yakıştırırız kendimize ve ya başkasına…Yarım yamalak dil bilgim der ki;’’ –ci,-cu,-cü ekleri Türkçemizde addan ad türeten yapım ekleridir.’’  Hatta Türk Dil Kurumu şöyle de örnekler; göz-lük-çü.Göz kök ad, -lük ile yeni bir ad, -çü  eki ile bambaşka yeni bir ad türetilir.Genelleyecek olursak, -ci, -cü, -cu ekleri ile, bir şeyi alıp satan yani onun ticaretini yapan meslek erbaplarının adını türetiriz.Benim içim de tam bu pencereden bakınca ürperiyor işte….
        Ülkü kelime anlamı olarak; ardından koşulan, uğruna çalışılan, ulaşılmak istenilen yücelik demektir.Felsefi bir terim olarak kullanıldığında ise, gerçekte olmayıp düşüncede tasarımda olan ve yalnızca düşünce ile kavranan şey demektir.Bana göre ise Aşktır ülkü.Ömür adanmış yola aşk ile bağlı olmaktır. Aşkta kavuşmayı dahi hayal etmek, hesaplamak suçtur,kavuşma hayali dahi aşkı aşk olmaktan çıkarır bencilliğe götürür.İnsan yürüdüğü yola aşk ile bağlı ise yolun bir yere çıkması gerekmez, aşk doğru bildiğin yolda sonunu hesaplamadan samimiyetle yürümektir.
        Bize ülkücülük böyle öğretildi. Aşk ile yürünen, karşılık beklenmeyen, sonu hesaplanmayan, belki sonu da olmayan ama samimiyetle yürünmesi gereken bir yoldur ülkücülük.
       Son yıllarda ülkü-cü-lük öyle moda oldu ki, -ci, -cu, -cü yapım eki ile yeni bir meslek adı türetildi adeta.Samimi olunsa, aşk ile olunsa elbet rahatsızlık duyulmaz, ama neredeyse Ülkü ticari bir meta olarak görülmeye başlandı.Para için ülkücü olanların, parası ile ülkü satın alabileceğini sananların haddi hesabı yok.Bu kadar ülkü-cülük bana ağır gelir arkadaş.Yapım eki ile türetilmiş ülkü-cülük bana ağır gelir.Ben aşk ile yürüdüğüm, nereye çıkacağını hiçbir aman hesaplamadığım, karşılık beklemediğim, kavuşmayı dahi hayal etmediğim bu yolda ben ülkü-cülüğü bıraktım artık.Bu yola ÜLKÜLÜ olarak devam etmeyi yeğlerim….Selamün Aleyküm.
        
     

Bu yazı toplam 2054 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur