1. HABERLER

  2. Sayıştay'a inat, milyonlar aktı
Sayıştay'a inat, milyonlar aktı

Sayıştay'a inat, milyonlar aktı

Çankaya Belediyesi, benzin istasyonu bulunan Bel-Pet dahil zarar eden belediye şirketlerine 4 yılda 130 milyon TL aktardı.

A+A-

SABAH'tan Aykut Gören'in haberine göre Sayıştay tarafından hazırlanan denetim raporlarına göre Çankaya Belediyesi'nin, zarar eden belediye şirketlerine sermaye artırımı yolu ile 4 yıl içerisinde toplam 130 milyon 35 bin TL para aktardığı tespit edildi. Çankaya Belediyesi, Bel- Pet, İmar AŞ ve Belde AŞ'ye 2013 yılında 18 milyon 650 bin, 2014'te 36 milyon 303 bin, 2015 yılında ise 52 milyon 581 bin TL kaynak aktardı. Sayıştay konu ile ilgili hazırladığı raporda, "2015 yılında gerçekleşen bütçe giderinin 507 milyon 158 bin TL ve kamulaştırma dâhil sermaye giderlerinin 59 milyon 961 bin TL olduğu düşünülürse, şirket zararları dolayısı ile aktarılan 52 milyon 581 bin TL daha bir önem arz edecektir" ifadelerine yer verdi. Şirket faaliyetlerinde daha fazla kamu kaynağına ihtiyaç duymayacak şekilde tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Sayıştay raporlarına göre Çankaya Belediyesi'ne ait İmar A.Ş. otopark işletmeciliği ve hizmet alımı ihalelerinden 2013, 2014 ve 2015 yıllarında yaklaşık 40 milyon TL zarar etti.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"
40 milyon TL zarar eden İmar AŞ'ye Çankaya Belediyesi tarafından sermaye artırımı yolu ile aynı oranda kaynak aktarılırken Sayıştay, "Belediyeye kaynak aktarması öngörülen otopark işletmeciliğinin ve hizmet alımlarının şirket eliyle gördürülmesinin sürdürülebilir olmadığı düşünülmektedir" tespitinde bulundu. Sayıştay'ın belediye şirketleri ile ilgili raporuna, "2016 mali yılı dahil olmak üzere önümüzdeki yıllarda gerekli tedbirler alınacaktır" cevabını veren Çankaya Belediyesi, Belediye Başkanı Alper Taşdelen imzası ile gönderilen Başkanlık Yazısı ile zarar eden şirketlere para aktarmaya devam etti. Çankaya Belediye Meclisi'nin temmuz ayında görüşülen ve AK Partili meclis üyelerinin ret verdiği Bütçe Plan ve Program ile Hukuk Komisyon raporu ile Belde AŞ'ye 2016 yılında da yaklaşık 15 milyon TL kaynak aktarırken İmar AŞ'ye ise sermaye payı artırımı ile 7,5 milyon TL para aktardı. Çankaya Belediyesi'nin 2017 yılında da zarar eden bu şirketlere ne kadarlık kaynak aktaracağı merak konusu oldu.

SORU ÖNERGESİ VERİLDİ
Konya Yolu üzerinde benzin istasyonu bulunan Bel-Pet başta olmak üzere diğer belediye şirketlerinin zarar etmesinde en önemli etken olarak çalıştırılan personel sayısının fazlalığı olarak gösterildi. 2014 verilerine göre İmar AŞ'de 468 kişi çalıştırılırken Belde A.Ş.'nin personel sayısı 685 olarak tespit edildi. Sürekli zarar eden ve belediye bütçesinden para aktarılarak kurtarılmaya çalışılan şirketleri Çankaya Belediye Meclisi'ndeki AK
Parti Grubu, soru önergesi vererek gündeme getirmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur