1. HABERLER

  2. Sabırla işledi hayata tutundu
Sabırla işledi hayata tutundu

Sabırla işledi hayata tutundu

Sabırla işledi hayata tutundu

A+A-

Gençlik yıllarında Gölbaşı’nda marangozlukla uğraşırken elektrik akımına kapılan Hamit Hayran 3 yıl yatağa bağımlı kaldıktan sonra yumurta kabuğu üzerinde oyma sanatıyla yaşama tutundu

Hayran, 32 yaşındayken bir apartmanın dördüncü katında bulunan konutta çalışma yaptığı sırada, uzun bir demir boruyu dışarıya doğru sarkıttıkları anda binanın önündeki 34 bin volt elektrik geçen yüksek gerilim hattında akıma kapıldı. Geçirdiği iş kazası öncesi marangozluğun yanı sıra ağaç kakma ve naht sanatı ile de ilgilenen Hayran, 3 yıl yatağa bağımlı yaşadı ve çok sevdiği ağaç işlerinden uzak kaldı.

50 KURUŞTAN 200 LİRAYA
Kazadan sonra yürüme engelli olan 61 yaşındaki Hayran, bir etkinliğe katılmak üzere geldiği Bursa'da, hayata yumurta kabuğuyla tutunduğunu söyledi. Yaptığı araştırmalar sonucu yumurta kabuğu oyma sanatına merak sardığını anlatan Hayran, "İlk başlarda kırdım başarısız oldum ama hep sabrettim. Sonunda başarılı oldum. Türkiye'de mevcut olan her çeşit yumurtanın kabuğunda çalışabiliyorum" dedi. umurtaları 1-30 gün işlediğini belirten Hayran, tanesi 50 kuruş olan tavuk yumurtasını işledikten sonra 100-200 liraya sattığını söyledi.

ZANAATKAR VAV GİBİ EĞİLMESİNİ BİLENDİR
Zanaatkâr olmanın önemine değinen Hayran, "Haddim olmayarak söylüyorum ama hassasiyet ve duygusallık sanata yansır. Hat sanatı büyülü bir sanattır. Bunu yumurta üzerine nakşetmek çok zordur. Hattatın elindeki kalemiyle çektiğini, yumurtanın üzerine verebilirseniz o zaman zanaatkâr olabilirsiniz. El ile çalışan işçidir, el ve akıl ile çalışan ustadır, el, akıl ve ruhen çalışan zanaatkârdır. Zanaatkâr da vav gibi eğilmesini, elif gibi ayakta durmasını bilendir" diye konuştu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur