1. HABERLER

  2. Onun getirdiği herkes kovuldu
Onun getirdiği herkes kovuldu

Onun getirdiği herkes kovuldu

Ankara Valiliği’nin “acil” kodlu yazısı üzerine belediyeler harekete geçti. 402’si Büyükşehir, geri kalan kısmı ise 4 ilçe belediyesinden 432 personel tespit edildi. Mamak Belediyesi ise ek süre talep etti

A+A-

Ankara'ya 15 Temmuz gecesi kâbus yaşatan FETÖ'cü askerlerin darbe girişiminde büyük bir direniş gösteren belediyeler şimdi bu yapıya yakın olduğu iddia edilen personelleri tespit etmeye çalışıyor. Ankara Valiliği'nden gelen "acil" kodlu yazının ardından belediye başkanları kurdukları komisyonlarda kurum içerisinde çalışan personelleri başta sosyal medya hesapları olmak üzere çok yönlü olarak incelemeye aldı.

432 KİŞİ TESPİT EDİLDİ
400'ü Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Sincan, Keçiören, Altındağ ve Beypazarı Belediyesi'ndeki yapılan incelemelerde FETÖ ve darbe yanlısı olduğu iddia edilen 432 kişinin ismi Ankara Valiliği'ne iletildi. Mamak Belediyesi ise Valilik'ten konu ile ilgili ek süre istedi. SABAH Ankara'ya konuşan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Komisyon çalışmalarında sona gelindi. Konu ile ilgili hataya yer vermemek için ince eleyip sık dokuyoruz" dedi.

74'Ü ASKİ VE EGO'DA
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in talimatı ile kurulan komisyon tarafından yapılan titiz çalışma sonucu 52'si ASKİ'de, 22'si EGO'da olmak üzere toplam 402 kişinin FETÖ ile yakınlığı tespit edildi. Hazırlanan liste Ankara Valiliği'ne iletilirken SABAH Ankara'ya konuşan Başkan Gökçek, "Büyükşehir Belediyesi'ndeki diğer personellerin terör örgütüyle bağlantısı olup olmadığı yönündeki gerekli tespit çalışmaları da halen devam etmektedir" dedi.

KOD ADI: KILIÇ
Büyükşehir'deki FETÖ'cülerin tespitinde ise en kilit isim daha önce Başkan Gökçek'in görevden aldığı eski ASKİ Genel Müdürü ve Belediye Genel Sekreteri Kamil Kılıç oldu. Büyükşehir'de FETÖ'ye yakınlığı nedeniyle görevden alınan 402 kişinin büyük çoğunluğu Kamil Kılıç'ın işe aldığı kişiler... Ayrıca Büyükşehir Belediyesi'ndekiFETÖ'cülerin kendilerini aklayabilmek için diğer FETÖ'cüleri ihbar ettiği iddia edildi.

'Sayı daha da artabilir'
Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, "Belediye içerisindeki incelemelerde 2 kişiyi tespit ettik ve listemizi Ankara Valiliği'ne ilettik" diye konuşurken Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki ise, "Biz bu konularda çok hassas davranıyoruz. Çalışmalarda sona geldik. Şu ana kadar 4 kişiyi tespit ettik. Bu sayı arta da bilir" dedi.

Darbe yanlıları da listede
Keçiören Belediye Başkanlığı bünyesinde kurulan komisyonda FETÖ'ye yakın personelin yanı sıra sosyal medya hesaplarından darbe yanlısı paylaşım yapanlar da tespit edildi. SABAH Ankara'ya konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "8 tanesi memur, 3 işçi olmak üzere 11 kişiyi tespit ettik ve biz de dosyalarımızı Valiliğe teslim ettik. Belediye içerisindeki incelemelerimiz devam edecek" diye konuştu.

Sincan'da 12 kişi listede
"FETÖ'ye yakınlığı tespit edilen 12 kişinin ismi Ankara Valiliği'ne gönderildi" diyen Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna ise, "Kurduğumuz komisyonda tespit edilen 12 kişi görevden uzaklaştırıldı ve bu kişilerin isimleri Ankara Valiliği'ne iletildi. Kişilerle ilgili hukuki süreç devam ederken belediye içerisindeki incelemelerimize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Aramızda yerleri olamaz
Kazan, Çamlıdere, Ayaş ve Gölbaşı'nın yanı sıra Pursaklar'da da yapılan araştırmada herhangi bir FETÖ'cü çalışan tespit ediledi. Araştırma komisyonunun uzun vadede de çalışmalarını sürdüreceğini belirten Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, "Araştırma komisyonumuz ilk etaptaki çalışmalarını tamamladı ve bu yapı ile bağlantılı personel bulunmadığı rapor edildi. Devlete, millete ihanet edenlerin her kurumdan ayıklanması gerekir. Onların bizim aramızda yeri yoktur, bundan sonra da olamaz" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur