1. HABERLER

  2. Okullar renkleniyor
Okullar renkleniyor

Okullar renkleniyor

Büyükşehir Belediyesi, okul bahçelerini çocuk oyun gruplarıyla renklendirmeye devam ediyor. Geleneksel çocuk oyunlarını okul bahçelerine taşıyan Büyükşehir Belediyesi, 500 okulun bahçesini oyun çizgileriyle donatacak.

A+A-

Kent Estetiği Daire Başkanlığı tarafından çocukların oyun dünyalarını geliştirmek, geleneksel oyunlarla buluşmalarını sağlamak amacıyla “Sek, sek”, “Tombik”, “Mendil kapmaca”, “Üç Taş”, “Yağ satarım, Bal satarım”gibi 15 oyun grubu, okul bahçelerine çiziliyor.  

Okul bahçelerinin asfalt zeminlerine yapılan “Geleneksel Oyun Çizgileri” sayesinde çocuklar anne ve babalarının oyun dünyasını yaşıyor ve aynı zamanda bu oyunların gelecek kuşaklara taşınmasına da yardımcı olunuyor.

Yaz-kış çocukların faydalandığı oyun gruplarının çizilmesinde Büyükşehir Belediyesi, trafik hizmetlerinde yol çizgisi yapımında kullanılan “soğuk yol çizgi boyası” kullanıyor.

 

-BAHÇE BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE OYUN GRUBU…

Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, okul bahçesinin büyüklüğüne göre oyun gruplarının belirlendiğini, buna göre “çoklu sek-sek” oyununun, ancak okul bahçesi büyükse yapılabildiğine dikkat çektiler.

Öğrencilerin yanı sıra okul müdürlerinin ve öğretmenlerin de projeden çok memnun olduklarını kaydeden Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, yaz ayları boyunca çalışmalarının süreceğini belirttiler. Yetkililer, uygulamanın sadece devlet okullarını kapsadığını, projeden de oyun bahçesi asfalt zemin olan okulların yararlanacağını ifade ettiler.

OYUN ÇEŞİTLERİ

Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, ilkokullara yapılan geleneksel çocuk oyun çizgilerinden örnekler verirken, “Tombik, Mendil Kapmaca, Yakan Top, Yağ Satarım Bal Satarım, Sek-Sek, Üç Taş,Yılan Sek-Sek,Sürüklemeli Sek Sek, Köşe Kapmaca, 10’lu Sek-Sek, Çoklu Sek-Sek, Pusula, Denge çizgisi, Hareket Dizini, Oyun Grubu ve Labirent”  diye konuştular.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur