1. HABERLER

  2. O sokağa neden gitmiyorsunuz?
O sokağa neden gitmiyorsunuz?

O sokağa neden gitmiyorsunuz?

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Kırkkonaklar'da çöken Mercan Caddesi'nde basın açıklaması yaptı. Yılmaz, 1 kilometre ötede çöken Çankaya Belediyesi'ne ait yolu görmezden geldi.

A+A-

BÜYÜKESAT Vadisi’nde çöken ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen yol, semt sakinleri tarafından protesto edildi. Kırkkonaklar Semt Meclisi, Birlik Mahallesi İnisiyatifi ile Kırkkonaklar ve Birlik Mahallesi Muhtarlıkları, çöken yolun kenarında bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz’ın da katıldığı açıklamada, “Büyükesat Vadisi mezarlık olmamalı” denildi. CHP’li Yılmaz, “22 yıldır Ankara’nın yaşadığı tüm sorunların adı Melih Gökçek’tir. Burada yıkılan, yamaçtan kayan yol değil, Gökçek’in yönetim anlayışıdır” dedi.

“BÜYÜK MAĞDURİYET YARATTI”

Basın açıklamasına, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Tevfik Kızgınkaya, Kırkkonaklar Semt Meclisi’nden Meral Yılmaz, Birlik Mahallesi İnisiyatifi’nden Özcan Karakuş Erdoğan, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Yıldırım, Kırkkonaklar ve Birlik Mahallesi Muhtarları katıldı. Ortak basın açıklamasını okuyan Kırkkonaklar Muhtarı Enver Rumeli, Büyükesat Vadisi’nde biri 24 Mayıs 2016’da, diğeri 14 Haziran 2016 olmak üzere kayma ve çökme yaşandığını belirterek, “2023 Ankara Nazım İmar Planı’nda ‘doğal karakteri korunacak alanlar’ kategorisinde korunması gereken alan kapsamına alınmış olan vadi, yıllardır toprak doldurularak bozulması sonrası imara açılmış ve yığma toprak üzerine yollar ve binalar yapılmıştır. Doldurulan vadinin rant için imara açılması sonucunda yollarımızda büyük kayma ve çökmeler meydana gelmiştir.” dedi.

YAPILAŞMA DURDURULMALI!

Açıklamada, Kentsel Dönüşüm adı altında hızlı ve plansız yapılaşmaların semt halkı için değil kişisel rant için olduğuna dikkat çekilerek, şöyle devam etti:

“Büyükesat Vadisi mezarlık olmamalı! Vadi tabanı ve yamaçlarında yapılaşma durdurulmalı, jeolojik sakınca taşıyan bu alanda verilen yol ve inşaat ruhsatları iptal edilmeli. Büyükesat Vadisi bütünüyle semt parkı olmalı. Vadimiz tabanındaki çakma yol kaldırılıp, eski ‘Cennet Çay Bahçesi yeniden açılmalıdır. Semtimiz halkının mağduriyetlerinin giderilmesi için bu konuda sorumlu olan tüm ilgilileri göreve, hata, ihmal gibi suçların ortaya çıkarılmasına davet ediyoruz.”

“TÜM SORUNLARIN ADI GÖKÇEK”

CHP’li Yılmaz ise Ankara’nın altyapı ve üstyapı sorunlarını her geçen gün yenilerinin eklendiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ankara’nın altyapı, ulaşım, su, toplu taşıma ve diğer tüm sorunları artarak devam etmektedir. Bununla eş zamanlı olarak Ankara’nın rant alanlarında yüzde 400’lere varan emsal artışları da devam etmektedir. 22 yıldır Başkent’in yaşadığı tüm sorunların adı Melih Gökçek’tir. Burada yıkılan, yamaçtan kayan yol değil, Gökçek’in yönetim anlayışıdır. Gökçek’in yönetim anlayışı artık yama tutmamaktadır. Bu anlayış yamaçlardan kaymakta, çöken yollara gömülmekte, yağmur ve sel sularında boğulmaktadır. Ankara’yı ve Ankaralıları, Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışı ile önümüzdeki ilk seçimlerde bu yönetimden kurtarmak hepimizin borcudur.”

Açıklamanın ardından semt sakinleri, çöken yolla ilgili olarak sorumlular hakkında bireysel suç duyurusunda bulundu ancak ne CHP'li Yılmaz nede Mimarlar Odası üyeleri Çankaya Belediyesi'ne ait olan ve Mercan Caddesi'ne 1 kilometre uzaklıkta olan 271 Sokak'ı görmezden geldiler. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur