1. YAZARLAR

 2. MUHTAR KÖŞESİ

 3. Murat ELMAS - Seğmenler Mahallesi Muhtarı
MUHTAR KÖŞESİ

MUHTAR KÖŞESİ

Gündem Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Murat ELMAS - Seğmenler Mahallesi Muhtarı

A+A-
 • Sayın Elmas, bizi kabul edip vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz anlatır mısınız, Murat Elmas kimdir?

Öncelikle hoş geldiniz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. 1969 yılında Tepeyurt Mahallesinde doğdum. 1982 yılından beri Seğmenler Mahallesinde ikamet etmekteyim. Gölbaşı’nda daha önceden esnaflık yaptım. Dolmuş şoförlüğü yaptım. Daha sonra, siyasi olarak görev aldığım yerler oldu. Belediyede görev yaptım. Şimdi de Allah nasip etti, Seğmenler Mahallesine hizmet için muhtar oldum. Tabii bizim amacımız burada, mahallemize en güzel şekilde hizmet etmektir. Belediyemizden, hükümetinizden gelecek hizmetlerin takipçisi olmak. Vatandaşla kurumlar arasında köprü vazifesi görmek.

 • Sayın Muhtarım, muhtarlıkla alakalı yaptığınız/yapmayı düşündüğünüz işler nelerdir?

Yaptığımız işler, vatandaşlarımıza ikametgâh belgesi, fakirlik belgesi, nüfus cüzdanı örneği evraklarını veriyoruz. Gelen talepleri not alıyoruz ve ilgili kurumlara iletiyoruz. Elektriklerde arıza oluyor, bize bunu bildiriyorlar. Bizler bazen sahaya iniyoruz, inceliyoruz ve gördüğümüz yerleri not alıyoruz. İlgili yerlere bildiriyoruz. İhtiyaç sahibi aileler geliyor. Bize durumlarını izah ediyorlar. Bazılarını tanıyoruz zaten. Tanımadıklarımızı da evlerinde tespit yapıyoruz. O aileleri Büyükşehir ve Gölbaşı Belediyesi’ne yönlendiriyoruz. Bazı ailelere ise, muhtarlık olarak bizler yardımda bulunuyoruz. Okul zamanında, okul kıyafetleri, kırtasiye malzemeleri ve gıda yardımlarında bulunuyoruz. Vatandaşla iç içe bir şekilde, onlara hizmet etmek için çaba gösteriyoruz. Yapmak istediklerimiz ise, projelerimiz var ama tabii bu projeleri hayata geçirmedik. Bu projeleri gerekli yerlerle paylaşacağız. 4 tane büyük projemiz var. Onları bakanlıklarla, belediyelerimizle paylaşacağız. Onların yapılması konusunda takipçi olacağız. Yapılmasını istediğimiz projelerin içinde, kitap okuma evi, taziye evi gibi düşüncelerimiz var. Tabii bunları, hayırseverlerle istişare yaparak ilerletmeyi düşünüyoruz. Sadece devlete, belediyeye yüklemek istemiyoruz. Tam ayrıntılarına şuan girmiyorum ama bu şekilde 4-5 projemiz var.

 

 • Sayın Elmas, sorumluluklarınızın farkında mısınız? Sorumluluk alanlarınız nelerdir?

Tabii ki sorumluluklarımızın farkındayız. Öncelikle mahallemiz 27-28 bin nüfuslu bir mahalle. Yaklaşık 16 bine yakın seçmeni var. Mahalle sakinlerimiz sağ olsunlar, bizleri tercih ettiler. Burada mahallede olan her türlü şeyden haberdar oluyoruz. Mahalle sakinlerinin iyi gününde kötü gününde onlarla birlikte oluyoruz. Olmaya çalışıyoruz. Ulaşamadıkları yerlere bizim aracılığımızla ulaşıyorlar. Bize gelen posta evrakları oluyor, kendilerine tebliğ ediyoruz. Gelip buradan alıyorlar, ya da biz onlara haber veriyoruz. Aile gibi düşünürsek, bir evde aile babası olarak, çocuklarla alakalı yapmanız gerekenler neyse, mahallemizde daha kapsamlı her şekilde hizmet etmek için uğraşıyoruz. Sorumluluklarımızın bilincindeyiz.

 • Peki,  Sayın Elmas, muhtar olarak insanlara ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz?

Daha önce benim yaptığım görevlerden sosyal hizmete alışkınım. Sosyal hizmetler anlamında imkânlar doğrultusunda her türlü yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gerekli yerlere başvuru yapmalarını sağlıyoruz. Biraz önce bahsettiğim gibi gıda yardımları, okul kıyafeti, kırtasiye malzemeleri gibi konularda yardımcı oluyoruz. Zaman zaman mahallede sokakları geziyorum. Buna hafta sonu dâhil. Mahallenin eksiği nedir, kaldırım eksiktir, yolda yapılması gereken yer vardır, lamba yanmıyordur, camilerle alakalı sorunlar olsun, bunlarla ilgili yardımlarda bulunuyoruz. İçişleri bakanlığımızın yeni açmış olduğu bir site var, oradan bizim mahallemizle alakalı sorunları bildiriyoruz. Onlarda gerekli yerlere dağıtımını yapıyorlar. Biz de takip ediyoruz. Bunların dönüşleri hemen olan da oluyor, hemen olmayan da oluyor. Bekleme sürecinde olanlarda oluyor. Elimizden geldiği kadar mahalle sakinlerimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Telefonumuz 24 saat açık. Gece-gündüz, cumartesi-Pazar dâhil olmak üzere hizmet veriyoruz. Mesela resmi kurumda çalışan 4-5 tane arkadaş geldi, telefon ettiler bana, cumartesi günü geldiler. Gerekli evraklarını verdim. Cumartesi olmasına rağmen bu hizmeti verdik.

 

 

 

 • Sayın muhtarım, mahallemizin problemleri nelerdir? Bu problemleri gidermek için neler yapıyorsunuz?

Devlet hastanesi açılıyor. Onunla alakalı bizim üzerimize düşen neyse yapmak için bekliyoruz. Başhekim bey ile görüştük. Oranın aydınlatmasıyla alakalı benim de yapmam gereken neyse, üzerime düşeni yapıyorum. Hastane geldiğinde o sorun ortadan kalkacak. Seğmenler mahallesi olarak Örencik kısmına doğru büyüme bayağı oldu. 26 sitemiz var. Yaklaşık 50-60 daireden oluşuyor. Nüfus yoğunlaştığı için tabii biraz trafik sorunumuz var. Hastane açılınca daha da yoğunlaşacağını düşünüyoruz. Yaya geçidi, üst geçit sorunumuz var. Nüfus yoğunluğundan dolayı camilerimiz yetersiz kalıyor. Onunla alakalı bir hayırsever vatandaşımız tarafından üst kısımlarda bir mescit yapıldı. Yakın zamanda açılışı olacak. Rahman Cami’si inşaat yapımı devam etme. Bu camimizde hizmete girdikten sonra bu sorun da ortadan kalkacak. Gündüzalp İlköğretim okumuz var. Orada bazı sorunlarımız var. Onları gerekli yerlere ilettik. İnşallah onları çözmeye uğraşıyoruz. Yapı olarak, çocukların oyun alanı olarak yetersiz buluyoruz. Yeşil alan eksiğimiz var. Yürüyüş yolları eksiğimiz var. Spor kompleksi eksiğimiz var. Kondisyon aletleri gibi aletler eksik. Seğmenler mahallemizde bankamatik atm.leri yok ve bu konuda çok talep var. Bu konuyla ilgili gerekli yerlere başvurular yaptık. Pazar yerimiz yok. Bu da bir sorun. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nin alt kısmına Çarşamba günleri Pazar kuruluyor ama biz bir tane de hafta sonu yeni yerleşim yeri dediğimiz, üst kısma doğru, hastanenin alt kısmına doğru bir Pazar yeri planlıyoruz. Çünkü o sitelerde oturanların çoğu çalışan insanlar. Evde baba-anne çalışıyor ve hafta içi ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Hafta sonu olursa mahalle sakinlerimiz için çok daha iyi olur.

 • Sayın Elmas, mahalle sakinleri ile aranız nasıl? Olumsuzluklar yaşıyor musunuz?

Aramız iyi. Bize karşı kötü düşünen kimse yok. Her gördüğümüz mahalle sakinlerimizle selamlaşıyoruz. Merhabalaşıyoruz. Her hangi bir sıkıntı görünmüyor. Onlar memnun, bizler de memnunuz. Yaklaşık 6-7 aydır muhtarlık görevi yapıyoruz. Mahallemizde olumsuz bir şeyle karşılaşmadık. Olduğunda da güvenlik güçlerimize bildiriyoruz, bu şekilde çözülüyor. Mütevazı bir mahalleye sahibiz. Bizler memnunuz, umarım onlarda bizlerden memnunlardır.  

 

 

 • Sayın Elmas, mahallemize yenilik olarak neler getirmeyi düşünüyor musunuz?

İnternet ile ilgili düşüncelerimiz var. Zannedersem uygulamaya geçilmedi. Parklarda bedava internet uygulaması düşüncemiz var. Spor ile alakalı yerler düşünüyoruz. Taziye evi yok, kitap okuma evi yok, mevlit okutulabilecek toplanma alanı yok. Günümüzde halen mahalle sakinleri sokaklarda, masa sandalye koyuyorlar, düğün yapıyorlar, cenaze oluyor. Yeşil alan düşüncemiz var. Bisiklet yolu, yaya yolu, spor kompleksi tarzında eksiklerimiz var. En büyük eksiklerden bir tanesi Gölbaşı’nda AVM yok. İlçemiz üniversite ilçesi. Çok fazla üniversiteliye ev sahipliği yapıyoruz. Onları başka bir yere göndermemek için, bir AVM gerekli diye düşünüyoruz. AVM’nin içerisinde sinema salonu, giyim mağazaları tabii ki olacak. Gölbaşı’nın nüfusu yaz döneminde göllerden dolayı artıyor. Öğrenci olduğu zamanda böyle bir alışveriş merkezi olursa, esnafımızda faydalanır. Hem de Gölbaşı’mızın kalkınmasına katkı sağlar. Ağaçlandırma alanları olan yerler var. Oraları tespit ettik. Bir de halk ekmekle alakalı düşüncelerimiz var. Tabii bunu büyükşehir ile görüşeceğiz. Daha büyük ve modern showroom tarzında hizmet verilmesini talep edeceğiz. Uygun görülürse.

 • Muhtarım, biraz siyasi bir soru olacak müsaadenizle. Sorun yaşadığınız ya da destek göremediğiniz kurumlar var mı?

Sorun yaşadığımız bir kurum var. Şuana kadar bir sorunla karşılaşmadık. İlgili yerlere başvuru yaptığımız zaman, bize olumlu ya da olumsuz dönüş yapılıyor. Bazen geç cevap verenler oluyor. Onu da takip ediyoruz. Her hangi bir sorunumuz yok.

 • Son olarak sayın muhtarım, sizlere bırakıyoruz kalemi, mahalle sakinlerine ve diğer mahalle halkına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Daha güzel, daha modern bir mahalle olmak istiyoruz. Mahalle sakinlerimizin, her hangi bir sorun olduğunda, mahallede olumsuz bir şeyle karşılaştıklarında bizlere bildirmeleri yeterlidir. Koordineli bir şekilde olursak, bizlere gerekli yerlere iletiriz. Mahallemiz güzel bir mahalle. Seğmenler mahallesini çok seviyorum. Seğmenler mahallemiz daha da gelişecek inşallah. Bizler de elimizden ne geliyorsa katkı sağlayacağız.

Bu yazı toplam 2534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur