1. HABERLER

  2. MAHKEME DE 'OTONOMİ' DEDİ
MAHKEME DE 'OTONOMİ' DEDİ

MAHKEME DE 'OTONOMİ' DEDİ

Ankara 5. İdare Mahkemesi, kent içinden Otonomi’ye gitmek istemeyen galericilerin açtığı davayı reddetti. Büyükşehir’in aldığı kararın hukuka uygunluğu tescillendi

A+A-

Büyükşehir Belediye Meclisi, Ocak 2016'da Ankara'da ikinci el oto alım satımı yapan oto galerilerinin, Esenboğa Yolu Akyurt Kavşağı'nda yeni oluşturulan 2. el oto satım sitesi Otonomi'ye taşınması kararını almıştı. Bu kararın ardından kimi oto galerici Otonomi'ye taşınırken kimisi ise taşınmak istemeyerek Büyükşehir Belediyesi'ne dava açarak kararın durdurulmasını talep etti. Başkentteki bazı oto galericiler tarafından Büyükşehir Belediyesi'ne açılan davayı inceleyen Ankara 5. İdare Mahkemesi, alınan kararın hukuka uygun olduğunu belirterek davayı reddetti.

KARAR HALKIN YARARINA
İçişleri Bakanlığı'nın da bu konuda genelgesinin bulunduğunun altını çizen Ankara 5. İdare Mahkemesi aldığı kararda, "5393 ve 5216 sayılı kanunların halk sağlığına ve çevreye etkisi olan işyerlerini kentin belirli yerlerine toplamak hususunda belediyelere yetki verdiği, belediyelerce bu yetki halkın can ve mal güvenliğini, insanların kaldırımda rahatça yürümelerini ve trafiğin sağlıklı akışını, vatandaşların sağlıklı ve kolay yaşayabilmesini ve çevre kirliliğinin önlenmesini sağlamak amacıyla kullanıldığı ve mevzuatla verilen yetki doğrultusunda dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmaktadır" ifadelerine yer vererek davayı oybirliği ile reddetti. Otonomi, Akyurt'ta Esenboğa Yolu üzerindeki 375 dönümlük bir alanda yer alıyor.

VİZYON PROJESİ
551 showroom, teknik birimler, işyerleri, ofisler, akaryakıt istasyonu, 5 yıldızlı otel, kafe ve restoranlar ile kuru temizlemeden kırtasiyeye, camiden AVM'ye tüm hizmet birimlerinin yer aldığı Otonomi başkentin vizyon projeleri arasında gösteriliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur