1. HABERLER

  2. Keçiörenlilerin İvedik talebi...
Keçiörenlilerin İvedik talebi...

Keçiörenlilerin İvedik talebi...

Keçiören Belediye Başkanı Ak, Kızılay ve Esenboğa Havalimanı’na uzatılacak olan Keçiören Metrosu’nun Etlik üzerinden İvedik Metrosu’na bağlanması için Ulaştırma Bakanlığı’na talepte bulunduklarını ifade etti.

A+A-

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Metrosu’na binerek vatandaşlarla sohbet etti.  Keçiörenliler’in isteklerini metroda dinleyen Başkan Ak  yaptığı açıklamada, “Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile Keçiören Metrosu’nun aynı zaman dilimi içerisinde açılması trafiği çok rahatlattı. Metro bizim açımızdan can damarıydı ve bunu hissettik. Vatandaşlarımızın memnuniyeti gayet yüksek… Tamam mıdır? Hayır… Keçiören Metrosu henüz tam değildir. Bunun ilaveleri var. Bu ilaveler yapıldığı zaman çok daha sık kullanılan konforlu bir sürüşü sağlayacaktır. AKM’de durduğu için Kızılay’a aktarmalı gitmek zorundayız. Ama bütün çağdaş şehirlerde; Londra’sından, Paris’ine, Moskova’sına kadar aktarma ile insanlar giderler. Her hat her yere gitmez… Metronun özelliği de budur zaten. Aktarmada yapsa çok daha konforlu gidiyor diğer toplu taşıma araçlarına göre… Otobüs ve dolmuş seferlerindeki yoğunluk paylaşıldığından dolayı trafiğe de bu yansıyor. Dolayısı ile Fatih Köprüsü üzerindeki yükte metro sayesinde azalmış oldu. Ayrıca insanlarımız toplu taşımayı tercih ederek araçlarını istasyonlara park ediyor. Buda trafiği rahatlatan, azaltan bir unsur. Dolayısı ile bu hat üzerinde metronun faydasını ciddi şekilde hissediyoruz”dedi.

 

BİRİNCİ ÖNCELİK ULAŞIM OLMAYACAK

Başkan Ak, “Biz yapmış olduğumuz beklenti anketlerinde birinci sırada ulaşım geliyordu ve ulaşımdaki en büyük aksaklığı meydana getiren toplu taşıma araçlarının sabah işe giderken akşam işten dönerken Fatih Köprüsü üzerindeki sıkışıklıktan kaynaklanıyordu. Birincisi; Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılması özel araçları olanlar için büyük bir alternatif oluşturdu. Dolayısı ile toplu taşıma araçları Fatih Köprüsü’nden hızlı geçiş yapmaya başladı. İkincisi ise metronun açılması işe gidiş gelişleri rahatlatmış oldu ve büyük bir rahatlama meydana geldi. EGO otobüs seferlerinde de herhangi bir azalma meydana gelmedi. Keçiören herhalde bundan sonra ilk sıraya ulaşımı koymayacaktır”ifadelerini kullandı.

 

FATİH KÖPRÜSÜ ALIŞKANLIK OLDU

Fatih Köprüsü’nün Keçiörenliler için alışkanlık olduğunu belirten Ak, “Yavuz Sultan Selim Bulvarı’ndaki olay biraz sürücü alışkanlığı ile alakalı… Bizim sürücüleri Yavuz Sultan Selim Bulvarı’na yönlendirme ile ilgili çalışma içerisine girmemiz lazım. Siteler’den gelenler, Samsun Yolu’ndan gelenler hemen Fatih Köprüsü’ne yöneliyor. Yavuz Sultan Selim Bulvarı henüz tam kapasitesinde kullanılmıyor. Keçiören halkının Fatih Köprüsü alışkanlığından vazgeçip Yavuz Sultan Selim Bulvarı’na yönelmesi lazım. Keçiören Metrosu üniversite öğrencileri açısından büyük bir fayda sağladı.  Artık öğrenciler ev ve yurt tutmada Keçiören’i rahatlıkla tercih ediyorlar. ODTÜ’de, Hacettepe ve Ankara üniversitelerinde okuyan öğrenciler rahatlıkla buradan gidip gelebiliyor”şeklinde konuştu.

 

İVEDİK’E BAĞLANABİLİR

Keçiören Metrosu’nun Etlik’e uzatılması için girişimlerde bulunduklarını belirten Başkan Mustafa Ak, “Keçiören’i lokasyon olarak ikiye bölmemiz gerekir. Keçiören ve Etlik bölgesi diye… Çünkü iki ayrı ulaşım aksına bağlı yerler. Bizim metro şuan Keçiören bölgesine hitap ediyor. Etlik bölümünde henüz bu anlamda bir çözümleme üretilmedi.  Ama biz orada da bir  çözüm istiyoruz. Metronun Etlik bölgesine de devam etmesini ve orayı da metro kapsamına alınmasını ilgili talebimizi Ulaştırma Bakanlığı’na iletmiş bulunuyoruz. Bu mümkün ama orada bir başka çözümlemede tünel yol olabilir. Şehitler İstasyonu’ndan itibaren Yunus Emre Caddesi üzerinden Aşağı Eğlence’ye geçebilir. Aşağı Eğlence’den Kasalar üzerinden İvedik Metrosu’na bağlanabilir.  Buda bir ring oluşturur aynı zamanda. Bu ring hastaneler bölgesinden geçeceği için bu bölgedeki trafiği de çözüm olabilir. Bizim bu metronun mutlaka Ovakent’e inmesi gerekiyor. Burada çünkü 150 bin nüfuslu yeni bir yerleşim yeri açılıyor. Aynı zamanda burası okullaşmanın olduğu bir yer. Bu güzergâh şuanda boş gibi… Hatta mümkünse bazı yerlerde yer üstünden de gerçekleştirilebilir”dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur