1. HABERLER

  2. GÖLBAŞI

  3. KAZAKİSTAN DOSTLUĞU GÖLBAŞI’NDA PEKİŞTİ
KAZAKİSTAN DOSTLUĞU GÖLBAŞI’NDA PEKİŞTİ

KAZAKİSTAN DOSTLUĞU GÖLBAŞI’NDA PEKİŞTİ

Abay ve Farabi, Üstadın Dönüşü kitaplarının tanıtımı ile “Abay Caddesi” ve Abay Anıtı’nın açılış töreni Gölbaşı Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

A+A-

Farabi ve Abay Yılı sebebiyle düzenlenen tanıtım ve açılış organizasyonlarına; Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek, MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düisen Kaseinov,  AK Parti Kurucular Üyesi Haluk İpek, Gölbaşı Meclis Üyeleri katıldı. Farabi ve Abay yılı münasebetiyle düzenlenen “Abay ve Farabi” ve “Üstadın Dönüşü” kitaplarının tanıtım programı ile başlayan gün, İstiklal Marşı, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyetleri’nin milli marşlarının söylenmesi ile başladı.

“Tanıtım çalışmalarına devam edeceğiz”

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bu toplantı Gölbaşı Belediyesi emekleri ile gerçekleşti. Bizde artık Gölbaşılı sayılırız. Bugün hem kitap tanıtımımız hem heykel ve caddemizin açılışını yaparak 2020 yılını kapatıyoruz. Yılı kapatmakla Abay ve Farabi’yi tanımak ve tanıtmak bitmiyor. İnşallah pandemi sebebiyle aksaklıklar oldu ama bitince devam ettireceğiz.” Kitapların tanıtımını ve içeriğine dair bilgileri de paylaşan Büyükelçi Saparbekuly “Geçmişimizden ve kültürümüzden ayrı yaşayamayız. Kazakistan ve Türkiye açısındaki bağların kuvvetlenmesi için bu tarz organizasyonlar önemli. Çalışmalarımıza devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek “Tarihimizdeki 2 önemli isim itibarlı şekilde yaşayıp dünyamıza iz bırakarak göç ettiler. Biz de o ecdada layık torunlar olarak inşallah görevimizi yerine getiririz.  Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Başkan Ramazan Şimşek’e teşekkür

Salgın olmadan önce yıl boyunca Kazakistan Büyükelçiliği ile pek çok organizasyona imza attıklarını aktaran TÜRKSOY Genel Sekreteri Düisen Kaseinov “Yaptığımız organizasyonlar, Türk dünyasında büyük ses getirdi. Daha büyük etkinliklerle salgın olmasaydı tanıtacaktık. Bu yaptıklarımızın dışında birçok ülke ile ve kültürlerle buluşturdu. Önümüzdeki yıl bunları yapabileceğimizi umut ediyorum. Ebu Nasr el- Farabi doğumunun 1150.yıl dönümü anısına yayınlanan eserin tanıtımında aranızda olmaktan çok memnunum. Ramazan Şimşek’e Türk Dünyası kültürüne gösterdiği yakın ilgi ve destekleri için şükranlarımı sunuyorum” açıklamasında bulundu.   

Abay Kunanbay’ın adı Gölbaşı caddesinde yaşatılacak

Müzisyen ve dombıracı Arslanbek Sultanbekov’un Türklerin geleneksel çalgısı olan küyü çalması ve dombra türküsü söylemesi ile devam eden programda konuşan ve Farabi’nin 1150.yılı ve Abay’ın 175. yılı vesilesiyle böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ise “Sayın Büyükelçimiz Abzal Saparbekuly’u ve kıymetli misafirlerimizi Ankara’mızın incisi Gölbaşı’nda ağırlamaktan dolayı duyduğum mutluluğu belirtmek isterim.  Kazakistan ile uzun yıllardır devam eden dostluğumuzun, birlik ve beraberliğimizin bundan sonra da devam etmesi tek dileğimiz. “Abay ve Farabi” ve “Üstadın Dönüşü” kitaplarının tanıtımı iki kültür arasındaki köprü olması açısından çok önemli. Bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalarda; Kazakistan'daki edebiyat, sanat insanlarının, değerlerinin Gölbaşı’nda yaşatılmasını, kültürler arasındaki köprü vazifesini sürdürmeyi amaçlayacağız” dedi.

Abay Caddesi’nin ve Abay Anıtı’nın dostluğun belirtisi olarak Gölbaşı’na kazandırıldığını aktaran Şimşek sözlerine şunları ekledi: “Dostluğumuzun ve bugünün anısı olarak; Modern kazak edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan Abay Kunanbay’ın isminin caddemizde yaşatılmasını istedik. Caddemizin yeni isminin hayırlı uğurlu olmasını dilerim.   Sözlerimi Abay Kunanbay’ın bir dörtlüğü ile sonlandırmak isterim; Abay Kunanbay diyor ki, ‘Üç şey adamın vasfı; samimiyet, çaba, nurlu akıl ve açık yürek’. Bizde bu anlayışla hizmetlerimize devam edeceğiz. Ayaklarınıza sağlık…”

Tören, Abay Caddesi ve Abay Anıtı kurdelelerin kesimi ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur