1. HABERLER

  2. Karanfil bıraktılar
Karanfil bıraktılar

Karanfil bıraktılar

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından katledilen 613 Azerbaycan vatandaşı Keçiören’de anıldı.

A+A-

Keçiören Belediyesi ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği’nin işbirliğiyle “25. Yılında Hocalı Katliamı ve Şehitleri Anma Programı” düzenlendi. Azerbaycan Meydanı’nda gerçekleştirilen programa AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Türkiye- Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bagırov, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Sait Yusuf, Dışişleri Bakanlığı Kafkasya, Orta Asya, Rusya ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Vural Altay, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Doğan katıldı Törende ayrıca Azerbaycan Milletvekili ve Azerbaycan Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr. Yakup Mahmutov ile Kara Harp Okulu’nda okuyan Azerbaycanlı askeri öğrenciler de hazır bulundu.

 

BİR OLURSAK BU ACILARI TEKRAR YAŞAMAYIZ

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma programında konuşan Emrullah İşler, Hocalı’yı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurgulayarak, “Tarihten ders almalıyız. Bizim güçlü olmamız, bir olmamız, beraber olmamız, kardeş olmamız lazım. Onu başardığımız zaman bir daha benzer acıları yaşamayız” dedi. Ermenilerin batılı emperyalist devletlerin şımarık çocuğu olduğunu ifade eden İşler, “O şımarıklığın neticesinde, millet-i sadıka olarak bilinen Ermeniler, 800 yıl bu topraklarda beraberce kardeşlik içinde yaşardığımız Ermeniler, batılıların akıllarına girmesi sonucunda şımardılar, büyük hayallere kapıldılar ve bu topraklarda soykırımlar yaptılar. Bizim coğrafyamızda yaptıkları soykırım o kadar büyük ki, Osmanlı arşivlerinde hazırlanmış kitaplar var, 520 bin kardeşimizi şehit ettiler. 1915’te bu ülke Ermeni çetelerinden kurtulmak için tehcir kararını aldıktan sonra onu da sözde soykırım olarak bugüne getirdiler” dedi. Soykırım iddialarını yalanlayan sayısal verilere dikkat çeken İşler, “Eğer bu acıları bir daha yaşamak istemiyorsak güçlü olmalıyız. Güçlü Türkiye, güçlü Azerbaycan istemiyorlar. 15 Temmuz’da ülkemizi işgal etmeyi denediler. Milletimiz tankların, mermilerin, bombaların üzerine yürüdü ve ülkemizi işgal tehlikesinden kurtardı” diye konuştu.

 

 

 

ADALET YERİNİ BULUNCAYA KADAR ANLATACAĞIZ

Yakup Mahmutov ise, her yıl Keçiören’de Azerbaycan’ın acısını birlikte yad ettiklerini belirterek, “Hocalı Katliamı 20’nci asrın sonunda yaşandı. Bizlere insan haklarından söz eden dünyaya sesleniyorum. Hocalı’da şehit olan kardeşlerimizin insan hakları nereye gitti?” sorusunu yöneltti. Ermenilerin Doğu Anadolu’da soykırım yaptıklarını ifade eden Mahmutov, “Türkiye’nin bağımsızlığı için Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bizler Atatürk’ü niye unuttuk? Atatürk’ü unutursak daha çok acılar yaşarız. 15 Temmuz’da Türk halkı Cumhurbaşkanının çağrısıyla ayağa kalktı ve devletini yıkılmaktan kurtardı. Tarihine sahip çıkan bir millet yenilmez” dedi. Hocalı’da yaşanan katliamı 25 yıldır anlattıklarını ve anlatmaya devam edeceklerini söyleyen Büyükelçi Bagırov da, “Bizler 100 yıllık Ermeni terör zihniyetinin son halkası olmasını umduğumuz Hocalı soykırımını adalet yerini buluncaya kadar anlatmakla mükellefiz” dedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın 2011 yılında söylediği “Karabağ’ı bizim kuşak aldı, Ağrı’yı da gelecek kuşaklara bıraktık” sözünün asla unutulmaması gerektiğini belirten Büyükelçi, “Çünkü Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarını işgal altında tutan bu hasta yönetim, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğu topraklarını da Batı Ermenistan olarak görmekte ve gençlerine hedef göstermektedir. Devam eden barış görüşmelerinden olumlu sonuç alma ihtimali ortadan kalkarsa Azerbaycan ordusu, kendi görevini başarıyla tamamlayacaktır” mesajını verdi.

 

KARABAĞ TÜRK TOPRAĞIDIR, GERİ ALACAĞIZ

Necdet Ünüvar ise, 25 yıl önce Hocalı’da hayatını kaybeden soydaşlarımıza rahmet dileyerek, “Dostluk sevinci ve acıları paylaşmakla olur. Hocalı bizim ortak acımız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Karabağ kanayan bir yaraysa, o yara bizim de yaramızdır’ ifadesi bunu çok veciz biçimde ortaya koyuyor. Hocalı Katliamı’nın itirafçılarından bir tanesi de Ermenistan Cumhurbaşkanı’dır. Bu katliam bu kadar açıkken dünyayı yönetenler bunu görmemeyi yeğliyorlar. Onlar görmese de bizim bunları göstermemiz lazım” diye konuştu.

 

Kendisinin Azeri kökenli bir milletvekili olduğuna işaret eden Nurettin Aras, “Ermeni zulmünü yaşamış bir ailenin çocuğuyum. Büyük Ermenistan hayaliyle toprak elde etmek için terörü mübah görüyorlar. Sadece insan öldürerek terör yapmıyorlar, Dağlık Karabağ’da tarihi eserleri de katlederek bir kültür soykırımını gerçekleştiriyorlar” ifadelerini kullandı. Haluk İpek de, 10 yıl önce TBMM’de Hocalı Katliamı’nı anlattığı zaman Türk halkının büyük bir bölümünün bu katliamı bilmediğinin altını çizerek, “Çünkü o günkü medya yaşanan acıları gizlemişti. Biz Türkler geçmişimizle gurur duyuyoruz. Biz arşivlerimizi açtık tarihçiler incelesin diye, Avrupa ülkelerine ‘siz de arşivlerinizi açın’ çağrısında bulunduk, ama hiçbirisi buna yanaşmadı. Ben Hocalı’nın Türk toprağı olduğunu unutan, Hocalı şehitlerini unutan ve bunun intikamını almayan Türk gencinden şüphe ederim. Biz Karabağ’ı geri alacağız, çünkü orası kadim Türk toprağıdır” dedi.

 

 

BATI GERÇEK SOYKIRIMI GÖRMEZDEN GELİYOR

Kardeş Azerbaycan’ın acılarına ortak olmak ve 25 yıl önce yaşanan Hocalı Katliamı’nı unutturmamak için her yıl anma programı düzenlediklerini dile getiren Başkan Mustafa Ak ise, “Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992’de Ermeniler tarafından katledilen şehitlerimizin acısı 25 yıldır içimizi yakıyor. O zaman batılı ülkeler sessiz kalıp bu soykırımı maalesef görmezden geldi, ama bizim bu vahşeti görmezden gelmemiz söz konusu olamazdı. Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri hep ‘Bir millet iki devlet’ politikası ekseninde devam etti” diye konuştu. Keçiören Belediyesi olarak Azerbaycan’ın Sumgayit Belediyesi ile 2011 yılında kardeşlik protokolü imzaladıklarını hatırlatan Başkan Ak, Keçiören’in aynı zamanda Hocalı Katliamı anısına Türkiye’de inşa edilen ilk anıta ev sahipliği yaptığını da belirterek, “Biziler acılar karşısında kenetlendiğimizi, yaşanan etnik soykırımın karşısında olduğumuzu her fırsatta göstermeye devam edeceğiz. İnşallah bir daha böyle acılar yaşanmaz. Tarihte olmayan soykırım yalanlarını üretip tanıyan Batı medeniyeti, gerçek var olan soykırımı umarım tanır ve 20. yüzyılın bu utancını katliam olarak niteler” ifadelerini kullandı.

 

Kaymakam Uğur Bulut da, Hocalı şehitlerini rahmetle anarak, “Azerbaycanlı kardeşlerimizle bir ve beraber olduğumuzu Keçiören’den haykırıyorum” dedi. Konuşmaların ardından protokol heyeti Hocalı Soykırımı Anıtı’na karanfil bıraktı ve şehitler için dua etti. Törenin sonunda katılımcılara Keçiören Belediyesi tarafından yayınlanan “İstiklal ve İstikbal Zaferinin Adı 15 Temmuz – Keçiören’de Vatan Mücadelesi” kitabı hediye edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur