1. YAZARLAR

  2. Tolga Gencer

  3. HİZMETTE SINIR VAR! OLMALI
Tolga Gencer

Tolga Gencer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

HİZMETTE SINIR VAR! OLMALI

A+A-

    İsraf sözlük anlamı olarak var olan kaynakları gereksiz yere harcamaktır.Dinimiz açısından bakıldığında ise; dinin ve mürüvvetin uygun görmediği yerlere dağıtmaya denir. Mürüvvet faydalı olmak, iyilik yapmak arzusudur.Ve dine uygun olmayan kaynakların müsrifçe harcanması da israfdır ki, dinen  de haram kılınmıştır.

     Hadis-i  şeriflerde buyurulur ki;

‘’İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir’’

‘’İktisat eden sıkıntı çekmez’’

‘’Kurtarıcı üç şeyden biri, varlıkta, yoklukta, zenginlikte, fakirlikte, iktisada riayet etmektir.’’

‘’Müslüman akarsudan dahi abdest alsa suyu israf etmemelidir.’’

Kerim kitabımızda ise Allah(c.c.) israf hususunda şöyle buyurmaktadır;

‘’Yiyin için fakat israf etmeyin, Allah(c.c) israf edenleri sevmez.’’ (Araf 31)

‘’İsraf etme ,israf edenler şeytanların kardeşleridirler.’’(İsra 26,27)

Az gelişmiş ülkelerin, en belirgin özellikleri tüketime dayalı ekonomilerinin olmasıdır.Reklamlar ile,subnuminal mesajlar ile yönlendirilen algılar sayesinde bilinçaltına ‘’TÜKET’’ komutu verilir.Böylece sürekli bir tüketim eğilimi sağlanır.Arabanız varsa daha iyisini, eviniz varsa daha iyisini, v.s. hep daha iyisini edinme arzusu doğurulur. Ve gelişmiş ülkelerce üretilmiş daha iyileri almak için didinir durur az gelişmişler veya gelişimini tamamlamamış olanlar.

      Bu az gelişmişlik maalesef seçimlerine de yön verir.Sürekli bir tüketim arzusu içerisindeolanlar, yapılan hizmetin marjinal faydası gözetilmeksizin ne kadar çok hizmet alırsa seçimlerini de o doğrultuda yaparlar. Yani hizmet k kastım,marjinal fayda sağlayan, toplumun gerçek manada ihtiyaç duyduğu, olması gereken hizmetler değildir. Hizmetin gerekli gereksiz çokluğu değil ihtiyaca cevap veren olması gerekir.Hizmette sınır yok mantığı ile yapılan kullanılmayan parklar,bahçeler, kullanılmayan kuş uçmaz kervan geçmez dağlarda yollar köprüler vs. vs…..Her geçen gün oy avcılığı ile seçmen gözünü boyamak maksatlı bir hizmet israfı ile karşı karşıya olduğumuz kanısındayım.Burada yanlış anlaşılmak istemem; yönetimlerin hizmet etmelerine elbette karşı değilim, karşı olduğum hizmet israfıdır. Tüketime yönlendiren, tüketim eğilimini tetikleyen hizmetlere karşıyım.Karşıyım çünkü artık hizmette sınır tanımama adına tamtakır kuru bakır bir hazinemiz var. Ballandıra ballandıra anlatılan hizmetlerin bir çoğu aylık gelir vaatleri ile özel şirketlere yaptırılıyor,oy avcılığı ile sınırsız hizmet ile hizmet israfına alıştırılmış oyların devamlılığını sağlamak için satılacak bir şey kalmayınca mecbur GELECEĞİNİZİ satmak zorunda kalırsınız.

       İşin yerel yönetimler tarafı da pek farklı değil. Kullanılmayan parklar, tarla aralarında bile asfalt yollar, her mahallede yılda bir ya da iki kez kullanılan kültür merkezleri, kafeler……Belediyecilik bu olmamalı bence.Belediyecilik verdiği hizmetleri birçok yönüyle ele alarak yapılmasını gerektirir. Sosyal yönüyle, ihtiyaca cevap vermesi yönüyle, çevre yönüyle, belediye bütçesi yönüyle, yerel motifler yönüyle ele alınarak bir fizibilite çalışmasının ardından hizmetlere karar verilmelidir. Hizmet boyumuzu aşmamalıdır. Adı üstünde yerel yönetim yerelin ihtiyaçları doğrultusunda projeler üretmelidir. Kullan at projelerden uzak durulmalı, her köşeye kullanılmayan, para ve zaman israfına neden  bir park yerleştirmek yerine, üretimi ve üretim eğilimini destekleyen projeler geliştirilebilir. Örneğin Millet Bahçesi diyoruz ya, eskiden bu millet bahçesinde sebze meyve patates soğan yetiştirirdi.Neden Millet Bahçeleri projelerimizde hobi bahçeleri de eklenmesin?Özellikle yaşadığımız ilçemizde Hobi Bahçesi artık bir sektör olmuşken, neden belediyemiz bu sektöre Fransız kalmakta. İnsanların ailecek zaman geçirip kendi bahçesinde piknik yapar gibi hem toprakla hemhal olup hem de evinin ihtiyacı birkaç kilo sebzesini üretmesi için hobi bahçeleri pekala belediyemiz eliyle de düzenlenebilir. Hem beton ve demir yığını olarak düzenlenmiş hizmet israfıyla büyük kaynaklar aktarılmamış olur hem de bu bahçelerde kaybettiğimiz bir çok değeri yeniden kazanabiliriz. Komşuluk ilişkileri, paylaşım, yardımlaşma, İMECE, beş çayı sohbetleri gibi…..

      İktisat bilimsel manada sınırsız insan ihtiyaçlarını sınırlı kaynaklar ile karşılamaya çalışmaktır.Evet insan ihtiyaçları sınırsızdır.Ama kaynaklar maalesef sınırlı.Bu nedenle sınırsız hizmet beklentilerinden sıyrılıp, yerinde, marjinal faydalı, üretimi destekleyen projeler geliştirilmelidir.Böylelikle kar amacı gütmeyen, sosyal projelere de daha fazla kaynak sağlanmış olacaktır.

      Ne güzel demiş Peygamber Efendimiz;’’ İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir.’’ Hizmetteki israfımızın yanı sıra mutfaklarımızdaki israfımız da çoğaldı, çöpe giden ekmeklerimiz çoğaldıkça, çöpten ekmek toplayanlarımız da çoğaldı maalesef…. Saygılar….

 

 

Bu yazı toplam 814 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur