1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. GATA artık halkın
GATA artık halkın

GATA artık halkın

Hastanede daha önce günde sadece 80 hastaya bakılırken şimdi saatte 360 hastaya hizmet veriliyor

A+A-

Tüm askeri rütbe, simge ve sembollerin söküldüğü hastanedeki yeni dönemde yüzler gülüyor. Bakanlık kararıyla 'Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ismi verilen dev kompleksin, bahçesinde çocuklar koştururken, Ankaralılar dilediklerince hizmet alabiliyor. Tam kapasite çalışmaya başlayan hastane, günde 80 acil hastası bakarken devir teslimin ardından bir saatte 360 hasta bakarak tarihindeki rekoru kırdı.

SOĞUK HAVA DAĞILDI
Yeni adıyla her köşesini millete açan Gülhane'nin yeni yüzünü gazetemize anlatan Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, sivilleşen askeri hastanelerdeki soğuk havanın dağıldığını, hastane koridorlarını çocuk cıvıltılarının aldığını söyledi. Gülçelik, "Gülhane, Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlanmış en büyük eğitim araştırma hastanelerinden biri oldu. Var olan bin 200 yatağa, yapımı devam eden 600 yataklı ek bina takviyesi ile şu anda Türkiye'nin en büyük eğitim araştırma hastanesi konumunda. Buranın öğrencileri ve hocaları Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne devredildi. İki gücü birleştirmiş olduk. Bu bir kapatma değil bir bağlanma işlemidir, Bakanlığımıza bağlanmış dev bir yapıdan bahsediyoruz. Askeri hastanelerde bulunan çalışan, yatak teknoloji gücünü Sağlık Bakanlığı'nın hizmet bilgi teknoloji ve yönetim gücüyle birleştirerek halkımıza sunduk" dedi.

1 SAATTE 360 HASTA GELDİ
Gülçelik, "Ortalama 50 ile 80 arasında hasta bakan acil polikliniğinde devir işleminden sonra bir gecede saat 17.00'den sonra 360 hasta baktık. 30 Ağustos'ta 600 ile kapattık. Görebildiğimiz tüm unvan ve askeri ibareleri kaldırdık. Askeri personelin tamamı çekildi, sağlık kısmında olanların bazıları dışında olanlar sivil olarak devam ediyorlar. Eleman olarak eksiğimiz yok. Poliklinik gücünü artırdık, ekstra doktor takviyesi yaptık. Şu anda ful kapasite çalışıyoruz. Üç günde halka açtık. Genel Sekreterliğimiz bir ay boyunca sabahlara kadar çalışıp halka hazırladı burayı. Öte yanda 6 aylık raporlarını aldık, ortalama bin 100 poliklinik yapan yeri bin 900'e çıkardık. Daha öncesinde burası hiç bu kadar hasta bakmamış 15 Temmuz'dan sonra iyice düşmüş sayı. Şu anda burada büyük bir kucaklaşma var, eski ve yeni çalışanlar güçlerini birleştirdi" diye konuştu.

'3 GÜNDE YÜZDE 40 DOLULUĞA ULAŞTIK'
Gülhane'nin artık milletin hizmetinde yüzde 100 kapasite ile çalıştığını belirten Gülçelik, "Doluluk oranını üç günde yüzde 40'lara çıkardık, önceden çok düşüktü. Yönetici olarak, doluluk oranını hızla artırmak, dev teknolojiyi halka yaymak, daha iyi olduğu alanlarda büyük araştırmalara ön açmayı hedefliyorum. Hedefimiz Türkiye'nin en büyük araştırma hastanesi olan burayı ülkenin en iyi merkezleri haline getirmek. Burası özellikli birimi yani özel merkezleri olan bir hastane. Son teknolojiyle donatılmış merkezleri mevcut. Buranın kendi dinamik ve yapısını bozmadık örneğin var olan çatışmalarda yaralanan asker ve polislerin tedavisi için yapılmış alanlara dokunmadık. Özellikli birimlerini daha güçlü hale getirdik. Hastalarımıza ring hizmeti başlattık, kampus içerisinde istedikleri birime hızla ulaşabiliyorlar. Hasta karşılama personeli birimi kurduk,önceden yoktu. Yüzde 40 sivillere açılan Gülhane artık yüzde 100 tüm halka açık. Şu an Ankaralılar randevusunu alıp rahatlıkla muayene olabiliyor. Daha güçlü bir hastane haline getirmek için çalışmalarımız sürecek" şeklinde konuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur