1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Dünya çocuk hakları günü nasıl ortaya çıktı ? Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklarla ilgili veriler ürkütücü boyutlarda.

A+A-

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI ?

Dünya Çocuk Hakları Günü, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 20 Kasım 1989 yılında çocukların yetişkinlerden farklı haklara sahip olması gereğinden yola çıkarak imzalanan 54 maddelik ‘’Çocuk Gaklarına Dair Sözleşme’’nin imzalanmasıyla ortaya çıktı.

Toplam 193 ülke tarafından imzalanan sözleşme, cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statüye bakılmaksızın çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda barınması ilkeleri üzerine kurulan sözleşme, uluslararası platformda mutabakata varılmış, değiştirilmesi mümkün olmayan standartları ve yükümlülükleri içermektedir.

Çocukların korunması konusunda bir örgüt kurulması fikri ilk olarak 1894 yılında ortaya çıkmıştır. Bazı Avrupa devletleri Paris’te özel bir toplantı yapmış, gençlerin, çocukların ve annelerin korunması konusunda 1912 yılında İsviçre’de bir araya gelinmiş. 1 Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla ara verilen çalışmalar, 1920 yılında Cenevre’de ‘’Uluslararası Çocuklara Yardım Birliği’’ adında özel bir örgütün kurulmasıyla yeniden başlamıştır. Örgüt 1923 yılında ‘’Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi’ni yayınlayarak, konuyla ilgili ilk somut adımı da atmış oldu.

Bildirge, çocukların yaşama, gelişme, beslenme, yardım görme ve istismardan korunma haklarını esas almaktadır.

Cenevre Bildirgesi, Milletler Cemiyeti Kurulu tarafından 27 Eylül 1934 yılında yeniden onaylanmıştır.

20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bildirgeyi, ‘’Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi’’ adı altında kabul etmişler.

Türkiye’de bildirge Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1931 yılında imzalanmıştır.

BİNLERCE ÇOCUK İSTİSMARA UĞRUYOR

Dünyada 7 milyon çocuk özgürlüğünden mahrum bırakılırken Türkiye’de geçen yıllarda binlerce çocuk istismara uğradı. Sayıları 2 milyonu bulan çocuk işçiler ise iş cinayetlerinde can verdi.

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklarla ilgili veriler ürkütücü boyutlarda. Dünya üzerinde binlerce çocuk, yaşam, barınma, sağlık, eğitim gibi en temel haklarından mahrum kalmış durumdayken Türkiye’de de çocuklar bu ağır tabloyu yaşamaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’sinin kabulünün 30’uncu yılına dair bir rapor yayımladı. Önceki gün yayımlanan ‘Özgürlüklerinden Mahrum Bırakılan Çocuklar Üzerine Küresel Çalışma’ adlı raporda dünya çapında 7,2 milyon çocuğun özgürlüğünden mahrum bırakıldığı açıklandı.

18 yaşın altındaki çocukların 5,4 milyonu çeşitli çocuk kurumlarında, 1,4 milyonu gözaltında merkezlerinde, 330 bin çocuk göç merkezlerinde, 35 bini çocuk çatışma bölgelerinde, 19 bini tutuklu bulunan aileleriyle birlikte cezaevinde bulunuyor.

Bin 500 çocuk ise ulusal güvenlik gerekçesiyle özgürlüğünden mahrum bırakılmış durumda ve BM’de kayıtlı verilere göre bu çocukların yüzde 10’dan fazlası Türkiye’de.

BM, raporu hazırlarken tüm üye ülkelere çocukların koşullarıyla ilgili anketler gönderdiğini, 92 ülkenin yanıt verdiğini açıkladı. Yanıt vermeyen ülkeler arasında ise Türkiye de var.

Raporda çocukları özgürlüklerinden alıkoymanın bir şiddet türü olarak görülebileceği aktarılırken göç merkezlerinde ve savaş bölgelerindeki kamplarda tutulan çocukların sayısı artıyor.

 

18 BİNİ İSTİSMARA UĞRADI 

Mayıs ayında Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nın (TOÇEV) yayımladığı ‘Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Çalıştay’ raporuna göre;

- 2017’de 18 bin 623 çocuk cinsel istismara uğradı.
- 2012’de 601 bin olan çocuk işçi sayısı, 2016 yılına gelindiğinde 709 bine kadar çıktı.
-Çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı.
- Resmi olmayan rakamlara göre 2 milyonun üzerinde çocuk işçi bulunuyor.
- Mülteci verilerin de yer aldığı raporda, Suriyeli mültecilerin yüzde 45,3’ü çocuk.
-Yaklaşık 400 bin Suriyeli çocuk okula gidemiyor.

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin 2018 verilerine göre,

- 2013 yılı ile 2018 yılının ilk 5 ayına kadar toplam 319 çocuk işçinin iş cinayetlerinde can verdi. Bunların 29’unu mülteci-göçmen çocuklar oluşturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 verilerine göre ise;

- Evliliklerin yüzde 3,8’i kız çocukları ile yapıldı. Erkek çocuklarında ise bu oran yüzde 0,2.
- 18 bin 290 suçtan çocukların cinsel istismarı hakkında dava açıldı.
-Her yüz bin çocuktan bin 598’i suça sürüklendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur