1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Didik didik aranıyor
Didik didik aranıyor

Didik didik aranıyor

Gazi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlhan Üzülmez önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber'in FETÖ soruşturması kapsamında YÖK tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından yerine vekâleten atanan HukukFakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Üzülmez, üniversitenin son durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Rektör Büyükberber ile birlikte 7 üst düzey yöneticinin daha gözaltına alındığını belirten Üzülmez, "Geçtiğimiz çarşamba mevcut rektörün YÖK tarafından görevden uzaklaştırılması üzerine vekaleten rektörlük görevini yürütmek üzere görevlendirildik. Bu süreçte dekanları, enstitü müdürlerini, yüksekokul müdürlerini ve daire başkanlarının tamamını görevden aldık. Bürokratik anlamda kritik noktalara gerekli ihtimamı göstermek kaydı ile yeni atamaları yaptık. Dolayısıyla idari ve akademik olarak işleyişe bir ölçüde hâkim olduk. Bugün itibari ile de akademik birimlerimize vekâleten atamalarımızı gerçekleştirmeye başladık" dedi.

NOR MALEŞTİR MEYE ÇALIŞIYORU Z
SABAH Ankara tarafından gündeme getirilen Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda da görevden almaların olduğunu belirten Rektör Üzülmez, "Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile ilgili acil bir çalışma yaptık ve orayı denetim altına aldık. Diğer daire başkanlıklarında da süreç aynı şekilde işledi. Özellikle Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, mevcut yapı çalışanlarının el çektirildiği bir birimdir. Duruma hâkim olma anlamında gerekli adımları attık. Biz şu anda Gazi Üniversitesi'ni normalleştirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

'YENİ ATAMALARLA ÜNİVERSİTE RAHATLADI'
Gazi Üniversitesi'nin 1 haftada rahatladığını belirten Üzülmez, "Şimdi atamalarımız oldukça üniversite içerisindeki arkadaşlarımız daha da rahatlayacak. Dengeleri gözeten atamalar yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız atamaları eleştirenler olacaktır. Çünkü herkesi memnun etmek mümkün değil. İç ve dış paydaşlarımız ile dengeleri korumaya çalışıyoruz. Bu anlamda özellikle son 2-3 yılda Gazi Üniversitesi ile devlet arasında ortaya çıkan güven problemini ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin en büyük ve köklü üniversitelerinden biri olan Gazi Üniversitesi'nden beklenen bilimsel ve toplumsal katkı milletimize tekrar sunulmaya başlanacaktır. Devletimizin hedefleri doğrultusunda kendi üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeye çalışacağız" dedi.

"HUKUK NEYİ GEREKTİRİYORSA O..."
Geçmiş dönemde yaşandığı iddia edilen usulsüz atamalarla ilgili de konuşan Prof. Dr. Üzülmez, "Usulsüz atamalarla ilgili hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Bazı şikâyetler vardı. Bunlar soruşturulmuştur ve neticeye bağlanmıştır. Dolayısıyla neticeye bağlanan soruşturmalarla ilgili kararları ivedi olarak uygulayacağız" şeklinde konuştu.

'YAPILAN TESPİTLER VAR'
YÖK'ün FETÖ'cü akademisyenlerle ilgili istediği listeye de değinen Rektör Üzülmez, "YÖK'ün böyle bir talebi var ancak biz yeni bir idari yapılanma içerisinde olduğumuz için bu idari yapılanmayı tamamladıktan hemen sonra bu konuya ilişkin ivedi bir çalışma olacaktır. Bu süreçte yürütülen soruşturmalara bağlantılı olarak intikal ettirilen bilgilerle koordineli hareket etmek gerekir. Zira tek başına idarecilerin yapacağı işlemler daha sonra hukuktan da dönebilir. Üniversitelerde ve özellikle Gazi'de devletin ilgili birimleri tarafından yürütülen soruşturmalar, bu soruşturmalar kapsamında yapılan tespitler var. Biz o tespitlerden hareketle YÖK'ün talep ettiği hususlarda bir işlem tesis edebilecek noktadayız" diye konuştu.

'YAZILANLAR MANİPÜLE AMAÇLI'
Bir haftada yapılan görevlendirmelerle ilgili sosyal medyada olumsuz yazıların yazıldığını belirten Üzülmez, "Bunları prensip olarak ciddiye almıyorum. Zira bunlar daha sonra gerçekleşecek rektör atamasını etkilemeye yönelik manipüle amaçlı kasıtlı yazılar. Çünkü idareci olarak görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız, rektör ve rektör yardımcıları devletin çeşitli kademelerine stratejik konularda danışmanlık veren ve uzun yıllardır önemli kurullarda görev yapan kişilerdir. Bu tür haberlerin kasıtlı üretildiğini ve bilgi kirliliği amaçlı olduğunu düşünüyorum" dedi.

ŞU ANDA BURASI DİPSİZ KUYU. ÇOK İDDİA VAR...
Geçmişe dönük detaylı araştırmaların başlatıldığını belirten Üzülmez, "Atamış olduğumuz arkadaşlarımız geriye dönük özellikle mali işleri yeniden elden geçirecekler. Şüphelendikleri bir husus olduğunda bize intikal ettirecekler. Biz de o işlemle ilgili çalışma yaptıracağız. Esas o zaman ortaya çıkacak bazı işler. Şu anda burası dipsiz kuyu. Çok iddialar var. Bu kişiler bu işlerde profesyonel. Yaptıkları işleri kitabına uydurarak yapmış olabilirler. Zorlu bir süreç bizi bekliyor. Ancak hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak" dedi.
400 KİŞİ KADRO BEKLİYOR
Rektör Üzülmez, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün itibariyle 400 tane kadro yükseltmesi bekleyen meslektaşımız var. Gazi Üniversitesi'ne yaklaşık 2 yıldır kadro tahsisi YÖK tarafından durdurulmuş durumda. Şu an olağanüstü bir durumdan geçiyoruz. Ortamın biraz sakinleşmesini bekliyoruz. Vekâletim süresince, YÖK ile bu konuyu görüşüp hocalarımızın mağduriyetlerinin kısa bir sürede giderilmesi için elimizden geleni yapacağız."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur