1. HABERLER

  2. Cumhurbaşkanım Ankara'ya gelmeyin
Cumhurbaşkanım Ankara'ya gelmeyin

Cumhurbaşkanım Ankara'ya gelmeyin

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 15 Temmuz'da darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan telefon görüşmesini anlattı.

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, FETÖ'cü askerlerin 15 Temmuz gecesi kalkıştığı darbe girişimi esnasında gece boyunca yaşadıklarını SABAH Ankara'ya anlattı. Darbe gecesi 10 bin belediye çalışanı ve yüzlerce iş makinesini kentin kritik noktalarına yönlendirdiğini belirten Başkan Gökçek, "Bu olayın en önemli yanı şu; Cumhurbaşkanımız 15 dakika ile kurtuldu, Başbakanımız 5 dakika ile kurtuldu, Ben 30 dakika ile kurtuldum. Bunlara tesadüf denilemez. Bu cenabı Allah'ın bize bir lütfu… O gece bizi korudu. O gece bir tanemiz yakalanmadı. Yakalansak ya alıp götürürler ya da öldürürler. Belediyeye geldiklerinde aradılar ve bulamadılar. Şimdi soruyorum; bunu tesadüf ile izah etmek mümkün mü? Ben her zaman belediyeden saat gece 1, 2, 3 veya 4 gibi çıkarım. Yalan olmasın 1'den önce çıktığım yoktur. O gün tam o jetlerin uçtuğu sıra ben çıktım belediyeden. Konya Yolu üzerindeyken üzerimizden jetler uçmaya başladı. Ben direkt şüphelendim ve sağı solu aradım. Bir bakan arkadaşla görüştük ve darbe olduğunu söyledi. Onun üzerine eve geldim ve Osman'ı çağırdım. Osman'la helalleştikten sonra o önce Beyaz TV'ye sonra da TRT'ye gitti" dedi.

'BURAYA GELMEYİN' DEDİM
Ankara Valisi ve emniyeti ile sürekli olarak irtibat halinde olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, "Ben evim bilindiği ve ilk gelecekleri yer burası olacağı için eve yakın bir gecekonduda konuşlanmaya karar verdim. Benim o gece yakalanmamam lazımdı. Nasıl yöneteceksin, nasıl idare edeceksin olayı? Biz o esnada 10 bin kişiyi sokağa döktük belediyeden. Emniyet ile Vali ile irtibat kurduk. Kritik noktalara otobüs, kamyon ve greyderleri sevk ettim. Ankara'da nerede sıkıntı varsa polisler hemen beni aradı" ifadelerini kullandı. Gökçek, o gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü, neler yapabileceklerini de konuştuklarını söyledi. Gökçek, "Cumhurbaşkanımıza Ankara'ya gelmemesini söyledim. Çünkü o sırada Ankara'da uçaklar hala uçuyordu. Daha sonra ertesi güne iptal edildi biliyorsunuz" şeklinde konuştu.

'HALK EKMEK 24 SAAT ÇALIŞTI'
Ankara'da o gece 3-4 defa adres değişikliği yaptığını ifade eden Başkan Melih Gökçek, "Tam sabah namazına doğru bulunduğum gecekondunun oraya bir bomba düştü. Bunun üzerine oradan çıkıp Keçiören'e geçtik. O gece 3-4 adres değiştirdim. Polis o gece jandarmaya sabaha kadar giremedi. Bizden 4 tane kepçe istediler. Kepçe operatörlerine çelik yelek giydirdiler ve duvarı yıktılar. Polis de o yıkılan duvardan girerek jandarmada bulunanları teslim aldı. Tabiri caizse lojistik desteği o gece tamamen Ankara Büyükşehir Belediyesi sağladı. Sabah oldu insanlar yemek yemesi gerekiyor. Halk Ekmek Fabrikası'nı seferber ettik. Halk Ekmek 24 saat vardiya yaparak herkese kumanya yetiştirdi. Ayrıca belediye yemekhanesini çalıştırdık. Sadece o gece Ankara'ya gelen 8 bin polis için yemek hazırladık" diye konuştu.

"ANKARA'YA GELMEYİ ÇOK ARZULUYORDU"
15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirten Başkan Gökçek, "Cumhurbaşkanımız televizyona çıkmadan önce Hasan Doğan ile görüştüm. Cumhurbaşkanımız ile de televizyona çıktıktan sonra görüştüm. Karşılıklı olarak olayı değerlendirdik. Neler yapabileceğimizi konuştuk. Cumhurbaşkanıma, 'Uçakların uçamaması için hemen Akıncı Üssü'nün bombalanması gerekiyor, bizi tek sıkıntıya sokacak onlar' dedim. Ardından da zaten talimat verildi. Cumhurbaşkanımız Ankara'ya çok gelmek istiyordu, çok arzuluydu. Sayın Cumhurbaşkanımıza Ankara'ya gelmemesini söyledim. Endişem şuydu; çünkü o sırada Ankara'da uçaklar hala uçuyordu. Cumhurbaşkanımıza bir şey yaparlar diye çekindim. Daha sonra da ertesi güne iptal edildi, biliyorsunuz" diye konuştu.

İŞ MAKİNELERİMİZ TANKLARI TESLİM ALDI
Başkent Ankara'da ilk olarak Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nün ele geçirilmeye çalışıldığını ifade eden Başkan Melih Gökçek, "FETÖ'cüler ilk olarak Ankara Emniyeti'ni işgal etmek üzereydi. Emniyetten bana telefon geldi. Ben de kamyon ve iş makinelerini göndererek oradaki tankları teslim aldık. Emniyeti 5 dakika ile kurtardık" şeklinde konuştu.

'İNTERNET KESİLİRSE...'
Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, vatandaşları ikinci bir kalkışma ihtimaline karşı da uyardı. Başkan Gökçek, "Eğer bir gün telefonlar, elektrikler ve internet kesilirse hiç kimseye sormadan derhal sokağa dökülün" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur