1. YAZARLAR

  2. HÜDANUR YÜKSEL

  3. ÇOCUK SUSMASIN DİYE
HÜDANUR YÜKSEL

HÜDANUR YÜKSEL

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUK SUSMASIN DİYE

A+A-

    Bu toplum ne zaman kötü bir olay yaşasa, herkese bir bilgiçlik geliyor. Evet bu son olan tecavüz olayları... Yok şunu yapın.. yok bu yapılmalı.. şu olmamalı. Tüm insanların her konuda bir bildiği oluyor, mutlaka oluyor... Bu kadar bilgili bir toplumsak ama gün gün kötüye giden şeyler varsa bir yer de bir hata var demek değil mi? Eksik ve yanlış bilinen şeyler var. Yaşanılan bu berbat durumlara söylenilecek çok şey var da, şuan bunu tartışmak yerine bundan sonra ne yapabiliriz hatalarımız yada yanlış bildiğimiz şeyler neler onlara bakalım.
    Bir kampanya başlamış ‘’Çocuk susar sen susma’’ diye. Çocuk neden susar? Önce bunu bir açalım. Çocuğa neyin doğru neyin yanlış olduğunu ne kadar doğru bir şekilde öğretiyorsunuz? Sizin ufak ve masum gördüğünüz ayrıntıları çocukların dünyasından bakmak lazım.
   Mesela çocuğu dudağından öpmekle, ona  ‘’ sevgilim…’’ gibi hitap şekliyle çocuğa, çocukluktan başka bir kimlik vermiş oluyorsun. O senin eşinde değil sevgilinde.  Annelik babalık içgüdüsü ile yapılan bu tür şeyleri çocuk dışarıda ki hayatta bir başkası tarafından yaşadığında bunu normal karşılar. Çünkü siz bunu normalleştirdiniz. Çocuğu zorla sevmekle onun dünyasına bıraktığınız izleri hayal edemezsiniz. Siz bu tür şeyleri çocuğa yaparak olayları normalleştirirseniz çocuk dışarıdan gelen böyle tavırlara SUSAR. Çünkü siz farkında olmayarak benzerlerini ailesi olarak yaşatıyorsunuz ona.
    Klasikleşmiş bir cümledir ‘’aç oğlum pipini görsünler’’ demek birde üzerine kahkahalar atıp alkış tutmak. Evet hala var ne yazık ki. Vazgeçin artık. Kalıplaşmış ve dillere yapışmış bu masum sanılan cümleden. Bu ne demek biliyor musunuz? -sen erkeksin bu bir ayrıcalık ve istediğin ahlaksızlığı yapman senin hakkın- demek.  Önce bu cahil fikirlerden bir sıyrılmak lazım. Çocuğun altını başkalarının yanında değiştirmeyin,  çocuk bunun özel olduğunun farkına varsın. –ki 3-4 yaş civarına geldiğinde özel bölgelerini kimsenin görmemesi gerektiğinin bilincinde olsun. Bu ayrıntıları çocuk anlamaz sanıyorsunuz belki ama onlar her şeyin farkındalar, anne karnındayken bile. Çocuklardan izin almadan onların kıyafetlerini bile değiştirmemelisin. Annesi  babası dahi olsan.
  Onlara sadece özel bölgelerinin iki bacak arası olmadığını, tüm bedeninin özel olduğunu anlatmalısın. İzni olmadan kimsenin ona dokunmaması gerektiğini söylemelisin. Bunları öğretirken de senin de ona dokunmaman gerekir, ona yaptığın şakalara bile dikkat etmen gerekir.  Cinsel organına ya da bedeninin herhangi bir yerine yaptığınız şakayı çocuk normal bir şey olarak görür. Sen ebeveyn olarak bunu çocuğuna normalleştirme.
  Değerli ebeveynler çocuğunuzu zorla sevmeyin, başkalarına da sevdirmeyin. ‘’ abla bir öpsün, abi bir sevsin’’ diyerek başkalarının zorla sevmesine izin vermeniz, dışarıdan gelen yaklaşımları onlara normalleştirmektir.  Çocuğunuzu dudağından öpmeniz, ona hitap şekliniz, özel bölgeleri hakkında yaptığınız şakalar çocuğun kimliğinin ve kişiliğinin bozulmasına yol açar. Yetişkin biri olduğunda kendinden yaşça büyük biri ile ilişki kurmak ister. Ve en acısı da cinsel istismarı normal karşılar. Çocuğa göre normal olduğu için size anlatma gereği duymaz ve daha kötü şeyler yaşayabilir.
 Çocuğun beynine çocukluk kimliğinden başka bir kimlik yerleştirilmemeli.  Çocuğu istismarlara karşı bilgilendirmeden önce siz bilgilenin.
Sevgiyle Kalın.

Bu yazı toplam 689 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar