1. HABERLER

  2. Büyükşehir'in terör uzmanları
Büyükşehir'in terör uzmanları

Büyükşehir'in terör uzmanları

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda, terör saldırıları konusunda ABD'de eğitim alan 3 bölge amiri görev yapıyor.

A+A-

 İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan anti terör eğitimli uzmanlar, Koordinasyon Amiri Mustafa Irmak, 2. Bölge Amiri Nevzat Kaleli ve 3. Bölge Amiri Turan Yalçın, uzun yıllar alan bilgi ve deneyimlerini, arkadaşlarıyla paylaşıyor.   ABD'nin New Mexico eyaletinde Anti Terör Eğitimi Programı’na katılan 3 uzman, burada terör saldırıları ile kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer silahlara karşı alınacak tedbirler, saldırının etkilerinin giderilmesi ve benzeri konuların teorik ve pratik olarak işlendiği eğitim programını başarıyla tamamlamış ve sertifika almıştı.

ÖNEMLİ GÖREVLERDE YER ALDILAR

Ankara İtfaiyesi’nin uzmanları, ayrıca değişik tarihlerde ABD, Hollanda ve Japonya’da da yangına müdahale ve arama kurtarma konularının ağırlıkta yer aldığı eğitim programlarına katılarak başarı gösterdi. İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, Anti Terör Ekibi'nin, özellikle son 1 yıl içinde  Ankara’da meydana gelen terör saldırılarına müdahalede önemli görevler aldığını söyledi. Sipahi, Amir Mustafa Irmak'ın koordine ettiği ekibin, kurtarma çalışmalarına aktif katılarak, yaralıların sıcak ve tehlikeli bölgelerden tahliye edilmesini, 112 ambulanslarına taşınmasını ve güvenlik şeridi oluşturulmasında emniyet birimleriyle işbirliğini sağladığını anlattı. 

TEHLİKELİ MADDELERE KARŞI "HAZMAT ARACI"

Terör saldırılarına müdahale yöntemlerinin farklılığına dikkat çeken Sipahi, "Tüm hizmetlerimizde olduğu gibi, Anti Terör Ekibimizi de teknolojinin imkanları dahilinde en gelişkin teçhizatla donatmaya gayret ediyoruz.  Araç filomuzda bulunan 'Hazmat Aracı' da hiç karşılaşmayı arzu etmediğimiz tehlikeli maddelerin de yer alacağı muhtemel bir terör saldırısında kirlenmeye karşı sağladığı imkanlarla, olay yerine acil müdahalede, bizim hareket kabiliyetimizi artıracak”dedi.

HAZMAT ARACI NEDİR

Kimyasal, radyoaktif ve biyolojik kirlenmenin söz konusu olduğu ortamlara müdahalede kullanılabilecek koruyucu kıyafetler ve özel maddelerin bulunduğu araç, kirlenmenin olduğu ortamda görevli personelin koruma altında çalışmasını ve kirlenmeye maruz kalan yaralıların en az hasarla sağlık ekiplerine ulaştırılmasını sağlayacak sisteme sahip bulunuyor.   

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur