1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. BAŞKENT’İ LAVANTA KOKULARI SARACAK
BAŞKENT’İ LAVANTA KOKULARI SARACAK

BAŞKENT’İ LAVANTA KOKULARI SARACAK

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ’IN TALİMATI İLE BAŞKENT’TE İTHAL BİTKİ VE AĞAÇ DÖNEMİ KAPANDIKENDİ SÜS BİTKİLERİNİ ÜRETMEK İÇİN DÜĞMEYE BASAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2020 BAHAR AYLARINDA TARIM AKADEMİSİ AÇACAK

A+A-

 

BAŞKENT’İ LAVANTA KOKULARI SARACAK

-KIZILIRMAK SUYU’NUN KULLANILACAĞI GÖLBAŞI KARAOĞLAN MAHALLESİ’NDEKİ ARAZİDE KURULACAK AKADEMİDE, ÇİFTÇİLER BAŞTA OLMAK ÜZERE ÖĞRENCİLERE TARIM EĞİTİMİ VERİLECEK

 

-İLK LAVANTA EKİMİNE GÖLBAŞI KARAOĞLAN MAHALLESİNDEN BAŞLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BAŞKENT’İN BİRÇOK NOKTASINDA LAVANTA BAHÇELERİ KURACAK

 

-YERLİ BİTKİ ÜRETİMİNE AĞIRLIK VERECEKLERİ BELİRTEN ÇEVRE KORUMA DAİRE BAŞKANI HASAN MUHAMMET GÜLDAŞ:

 

“ANKARA’DA SÜS BİTKİLERİNE BÜYÜK PARALAR HARCANMAYACAK”

 

“SÜS BİTKİLERİ DIŞINDA MEYVE, SEBZE VE HUBUBAT EKİMİ DE YAPACAĞIZ”

 

“ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL TARIM ALANLARI KURACAĞIZ”

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın park ve bahçelere ithal bitki ve ağaç dikilmemesi yönünde verdiği talimatın ardından harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ilk yerli süs bitki üretimi için düğmeye basıldı.

        Başkent iklimine en uygun bitkilerin başında gelen Lavanta üretimine Gölbaşı Karaoğlan Mahallesinden başlandı.

         Büyükşehir Belediyesi ilk kez Başkent’te “Tarım Akademisi” projesini de hayata geçirecek. Gölbaşı Karaoğlan Mahallesindeki arazide 2020 bahar aylarında Tarım Akademisi açılacak.

ANKARA’DA BİR İLK TARIM AKADEMİSİ

        Başkent genelinde mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan arazilerin envanterini çıkardıklarını belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden, bu arazilere iklim şartlarına en uygun ürünlerin ekileceğini söyledi.

         İyi tarım uygulamalarına önem verdiklerini ifade eden Özden, bu arazilerde çiftçilere sözleşmeli üretim yaptıracaklarını vurguladı.

      

KIZILIRMAK SUYU KULLANILACAK

         Gölbaşı Karaoğlan Mahallesinde sulu tarım yapılacağını, bu arazide öncelikle Kızılırmak’tan ve diğer su kaynaklarından gelen suyun kullanılacağını söyleyen Özden, buğday ve yem bitkisi ekimine başladıklarının altını çizdi.

         Tarım Akademisi’nde Çiftçi Eğitim Merkezi kurulacağını da belirten Özden, Trabzon hurmasından nara kadar birçok meyvenin de arazide kurulacak seralarda yetiştirileceğini açıkladı.

           Çiftçilerin ve öğrencilerin Akademi’de tarım ve hayvancılık eğitimi alacağını belirten Özden, belediyeye ait ekip ve ekipmanlarla oluşturulacak kum havuzlarında uygulamalı eğitim verileceğini de söyledi.

 

LAVANTA BAHÇELERİ KURULACAK

        Başkent’in birçok noktasında Lavanta Bahçeleri kuracak olan Büyükşehir Belediyesi ilk olarak Gölbaşı Karaoğlan Mahallesinde 2 bin 700 dekarlık alanın 45 dekarlık bölümüne lavanta ekimi yaptı.

       Alanın temizlenmesinin ardından lavanta ekimi gerçekleştirilirken, geri kalan kısmında ise Başkent Ankara Kalkınma Projesi kapsamında meyve, sebze ve hububat ekimi ile çocuklar için özel tarım alanları yapılacak.

 

“SÜS BİTKİLERİNE BÜYÜK PARALAR HARCANMAYACAK”

        Gölbaşı Karaoğlan Mahallesi’nde gerçekleştirilen lavanta dikimine, Çevre Koruma Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş ve ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu’nun da katıldı.

         Lavanta bahçelerinin Ankara’nın her ilçesinde kurulacağını belirten ve kırsal kalkınmayı öncelediklerini vurgulayan Güldaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kırsal kalkınmanın sağlanması adına bir takım yeni bitkiler Başkentimize girecek. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de lavanta. Bunu hem yağlık olarak kırsal kesime ekonomik katkı anlamında hem de süs ve görsellik anlamında bulvarlarda, parklarımızda ve refüjlerimizde kullanacağız. Peyzaj anlamında lavanta, çok az su tüketiyor, işçiliği çok az, bölge koşullarımıza dayanıklı, hastalıklara dayanıklı. Bu durumdan da ciddi bir ekonomik katkı sağlayacağız. Bir de uzun yıllar yaşayan bir bitki. Her sene değiştirilip, büyük paralar harcamak yerine uyguladığımız tasarruf tedbirleri çerçevesinde Sayın Başkanımızın da talimatı doğrultusunda lavanta öncelik verdiğimiz bitkilerimizden bir tanesi.”

 

ÇİFTÇİYE ALIM GARANTİSİ

         Her ilçede yer alacak olan bu örnek bahçeler sayesinde çiftçinin ekonomik gelirinin artacağını da ifade eden Güldaş, şu bilgileri verdi:

 

“Buralarda üretilen lavantaların alım garantisini Büyükşehir Belediyesi olarak biz vereceğiz. Dolayısıyla çiftçimiz yeni bir ürünle tanışmış olacak. Alım garantisi bulanacak. Böylece de ekonomik gelir sağlamış olacak. Eğer biz kırsal kesimi, kırsalda mutlu edebilirsek, geçimlerini sağlayacak üretimleri yapmalarına imkan sağlarsak, hem şehre göç baskını azaltmış olacağız hem de kırsal kesim bulundukları yerde ekonomik refahlarını yükletmiş olacak. Biz her yönüyle bu uygulamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Sayın Başkanımız da buna özellikle büyük önem veriyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur