1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. BAŞKAN YAVAŞ HABERTÜRK TV’DE “TEKE TEK ÖZEL” PROGRAMINA KATILDI
BAŞKAN YAVAŞ HABERTÜRK TV’DE “TEKE TEK ÖZEL” PROGRAMINA KATILDI

BAŞKAN YAVAŞ HABERTÜRK TV’DE “TEKE TEK ÖZEL” PROGRAMINA KATILDI

HABERTÜRK TV’DE FATİH ALTAYLI’NIN CANLI YAYIN KONUĞU OLAN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ, 200 GÜNLÜK İCRAATLARINI VE PROJELERİNİ AÇIKLADI

A+A-

-BAŞKAN YAVAŞ MOBİL UYGULAMA İLE ŞİKAYETLERİ YAKINDAN TAKİP EDEREK, VATANDAŞLARI TELEFONLA ARIYOR

-BAŞKAN YAVAŞ:

“BEN BU BELEDİYEDE GÜCÜM YETTİĞİNCE GÖZÜM GÖRDÜĞÜNCE KİMSEYE YOLSUZLUK YAPTIRMAYACAĞIM”

“HARCANAN HER KURUŞUN HESABINI VERMEK İSTİYORUZ”

“BEN GEÇİMİNİ ANKARALI VATANDAŞLARIN VERDİKLERİ PARALARLA SÜRDÜREN BİR KİŞİYİM. PATRON SİZSİNİZ, BİZLERİN YAPACAĞI İŞE SİZLERİN KARAR VERMESİ LAZIM”

“KENDİ ARACIMDAN ÇAKARI SÖKTÜRTTÜM. NE ÖNCELİĞİN VAR? SEN NE HAKLA ONDAN ÖNCE GEÇİYORSUN?”

“BİN 953 KİRALIK ARAÇ SAYISINI BİN 251’E İNDİRDİK. YAPACAĞIMIZ TASARRUF YILDA 30 MİLYON LİRA”

“100 GÜNDE 136 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLADIK, 226 MİLYON LİRA BÜTÇE FAZLASI VERDİK. 405 MİLYON LİRA BÜTÇE AÇIĞINI KAPATTIK”

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL KENDİ BÜTÇEMİZİ KENDİMİZ YAPACAĞIZ”

“BENİM ÇILGIN PROJEM YOK. İKİ PROJEM VAR BİRİ ANKARA’NIN EKONOMİSİNİ KALKINDIRMAK İKİNCİSİ AÇ VE AÇIK BIRAKMAMAK”

“BİN 200 ARACIN KİMDE OLDUĞUNU WEB SAYFAMIZDA YAYINLAYACAĞIZ”

“BİRÇOK KONUDA TEFTİŞ YAPIYORUZ. DAHA ÖNCEKİ YILLARDA ANKARA’YA TANESİ 40 BİN LİRADAN AĞAÇLAR İTHAL EDİLMİŞ, BU AĞAÇLAR KURUYOR. 7 BİN 500 AVRODAN ALINAN AĞAÇLARIN GERÇEK FİYATININ 780 AVRO OLDUĞUNU ÖĞRENDİK”

“ÇİMLER VE SULAMALARLA ASIL VURGUNU YAPIYORLAR. BUNDAN SONRA DIŞARDAN AĞAÇ GETİRMEYECEĞİZ. ANKARA İKLİMİNE UYGUN AĞAÇLAR DİKECEĞİZ”

foto-1-001.jpg

          Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın “Teke Tek Özel” programına katıldı.

          Canlı yayında 200 günlük icraatlarını anlatan Başkan Yavaş, Başkent’e yönelik projelerini de tek tek açıkladı.

 

“KİMSEYE YOLSUZLUK YAPTIRMAYACAĞIM”

          Göreve başlamasının ardından geçen 6 aylık sürede şeffaf yönetim anlayışını yaygınlaştırmaya yönelik uygulamaları hayata geçirdiğini belirten Başkan Yavaş, “gücüm yettiğince gözüm gördüğünce kimseye yolsuzluk yaptırmayacağım” dedi ve şöyle konuştu:

“Yaptığımız harcamaları halka açık şekilde yayınlıyoruz... Artık belediye ve yolsuzluk kelimelerinin yan yana gelmemesi lazım. İnşallah bunu başaracağız… Ben bu belediyede gücüm yettiğince gözüm gördüğünce kimseye yolsuzluk yaptırmayacağım. Birçok konuda teftiş yapıyoruz. Daha önceki yıllarda Ankara'ya tanesi 40 bin liradan ağaçlar ithal edilmiş, bu ağaçlar kuruyor. 7 bin 500 Euro'ya alınan ağaçların gerçek fiyatının 780 Euro olduğunu öğrendik. Çimler ve sulamalarda asıl vurgunu yapıyorlar. Bakın biz bundan sonra dışarıdan ağaç getirmeyeceğiz. Ankara iklimine uygun ağaçlar ve bitkiler dikeceğiz. Harcanan her kuruşun hesabını vermek istiyoruz. Ben şu anda geçimini Ankaralı vatandaşların verdikleri paralarla sürdüren bir kişiyim. Patron sizsiniz, bizlerin yapacağı işe sizlerin karar vermesi lazım. Kendi aracımdan da çakarları söktürttüm. Ne önceliğin var? Sen ne hakla ondan önce geçiyorsun?”

 

TASARRUF DÖNEMİ

        Başkan Yavaş, israfla etkin mücadele sürdürdüklerinin de altını çizerek, tasarruf rakamlarını açıkladı:

“Bin 953 kiralık araç sayısını bin 251’e düşürdük. 701 araç tasarruf ettik. Yılda 30 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Bu parayla Kalecik, Ayaş, Bala, Haymana ve Nallıhan’ı abad edersiniz, kalkındırırsınız. Bunun dışında bin 200 aracın kimde olduğunu WEB sayfamızda yayınlayacağız. 100 günde 136 milyon lira tasarruf sağladık, 226 milyon lira bütçe fazlası verdik. 405 milyon liralık bütçe açığını kapattık. Gelecek yıl kendi bütçemizi kendimiz yapacağız.”

 

BAŞKAN YAVAŞ VATANDAŞI BİZZAT ARIYOR

           Belediye hizmetlerinin vatandaşa ulaşıp ulaşmadığına büyük önem verdiğini de belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şikayetleri mobil uygulamalar üzerinden yakından takip ettiğini ve vatandaşları telefonla arayarak, sorunun çözümü için görüştüğünü de söyledi.

          Acilen ulaşım çalıştayı yapmayı planladıklarını söyleyen Başkan Yavaş, ‘Akıllı Kent’ uygulamalarını Başkent’te yaygınlaştıracaklarını da vurguladı:

“Acilen ulaşım çalıştayı yapacağız. Ulaşım mastır planımız yok. Alternatif ulaşım neler olabilir herkesin görüşünü soracağız. Mastır planını yapmazsak bizi kimse ciddiye almıyor… Havaalanı Metrosunu yaptığımızda 1 milyar dolara mal olacak… 30 yıl kredi aldığımızı düşünün bu kadar borç bırakacağız çocuklarımıza... Ne kadar rantabıl olabiliri tartışıyoruz… Kararı ben tek başıma vermek istemiyorum… STK’lar, akademisyenler ve meslek odaları ile görüşerek ortak karar almak istiyoruz. Şimdiden 5 üniversite ile anlaşma yaptık. 54 kilometre bisiklet yolu yapacağız. 400 bin öğrenci bundan yararlanacak… Dünya başkentleri ile yarışacaksak dünyanın gittiği yoldan gitmemiz lazım.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur