1. HABERLER

  2. Başkan Tuna O'nu anlattı
Başkan Tuna O'nu anlattı

Başkan Tuna O'nu anlattı

Sincan Belediye Başkanı ve İTÜ Mezunları Vakfı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna üniversite arkadaşı Başbakan Binali Yıldırım’ı Başkent Kulis’e anlattı.

A+A-

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu Sincan Belediye Başkanı ve İTÜ Mezunları Vakfı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna,  Başbakan Binali Yıldırım’la olan arkadaşlığını Başkent Kulis’e anlattı. Binali Yıldırım’ın kendisinden 2 dönem büyük olduğunu belirten Tuna, “Ben İTÜ’ye 1975 yılında girdim. Binali Ağabey ise 1973 girişli.  O bizden 2 dönem büyük ağabeyimizdir. Üniversiteye girdiğim sene bize ciddi destekleri oldu. Üniversiteye girdiğim sene kendisiyle tanıştım. Tabi aynı dönemden diğer arkadaşlarımız da vardı. Binali ağabey zeki ve çalışkan birisiydi. Az konuşurdu çok çalışırdı. Öyle boş konuşmazdı. Konuştuğu şeylerde genellikle önemli konular olurdu. İtibar edilecek şeyler söylerdi”dedi.

TAVSİYELERİNİ HİÇ UNUTMAM

Başbakan Binali Yıldırım’ın kendilerine sürekli olarak tavsiyeler verdiğini ifade eden Tuna, “Binali Ağabey yanlış olmasın evliydi ve evde kalıyordu. O dönem tabi olayların çok yoğun olduğu zamanlardı. 80 öncesi sağ-sol kavgalarının yaşandığı dönemdi. Gençlik heyecanlıydı. Tabi o zamanki gençlik memleket meselelerine çok daha duyarlıydı. Herkes memleketin daha iyi olması için kafa yoruyordu.  Sağ ve sol mevzularından dolayı da çok ciddi sıkıntılar vardı.  Her gün ölümler ve kavgalar oluyordu.  İnsan heyecanlanıp bir şeyler yapmak istiyor. Bir takım yanlışlıklara karşı fiili davranışlarda bulunmak istiyor insan. İşte tam o zamanlarda Binali Ağabey bize derdi ki; bunların hepsi tezgâh… Bunların hepsi gelir, geçer. Siz dersinizi iyi çalışın. Okulunuzu düzgün bir şekilde bitirin. Bu patırtılara, gürültülere sakın karışmayın. Bunların hepsi gelip geçici… Bunlar bir gün sona erecek. Ve hakikatten de dediği gibi oldu.  O dönemde kıymetli beyinler maalesef heder oldu. Bir kısmı öldürüldü, bir kısmı ise okuyamadı. Kaybedilmiş yıllardı. Binali ağabeyin bize o dönemki tavsiyelerini hiç unutmuyorum.  Bu nedenle bizde o dönemde olayların dışında kaldık. Şimdi o bizim dönemden çok değerli devlet adamları, bürokratlar ve arkadaşlarımız var. Şimdi bu arkadaşlar millete hizmet ediyor. Tabi bizde ülke sorunları ile alakalıydık ama şiddete karışmamaya dikkat ettik” şeklinde konuştu.  

PROJE ADAMI

Binali Yıldırım’ın proje adamı olduğunu söyleyen Mustafa Tuna, “Binali ağabey çok ciddi işler yaptı. Onun bakanlığı döneminde memleketin nereden nereye geldiğini herkes görüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteği ile bir ekip halinde proje üreten bir adamdı. Boş lafları hiç sevmez. Direk neticeye bakardı. Mesela ben size bir şey söyleyeyim.  Mesela diğer özel hava yolu firmalarının da piyasaya girmesi ile ilgili çalışmalar yapıldığı zaman THY bundan çok rahatsız oldu.  İşte biz batarız gibi laflar çıktı. Tabi Binali ağabey, “Hayır, daha başarılı olursunuz.  Daha da rekabetçi olur” dedi.  Gördüğünüz gibi THY şimdi dünyanın sayılı havayolu şirketlerinden biri oldu. İstanbul’da mesela deniz otobüslerinin mimarıdır. Kendisi üretken bir insan”ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’U KALDINDIRAN EKİP ŞİMDİ TÜRKİYE’Yİ KALKINDIRIYOR

İşlerinde başarılı olan isimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir araya geldiğini belirten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Tuna, “Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Bey de bizim hocamızdı. Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken bu değerleri bir araya getirdi. Yöneticilikte budur zaten.  O dönem İstanbul’u kalkındıran ekip, şimdi Türkiye’yi kalkındırıyor. Sadece siyasi olarak değil, bürokraside de bizim dönemden değerli arkadaşlar var. Sağ olsun bize ağabeylik yapmasaydı. Bizde o dönemki heyecanla kaybolup, gidebilirdik. Yaklaşık 40 senedir her zaman bize kol kanat gerer. Siyasi olarak da hala tavsiyelerde bulunur”şeklinde konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur