1. HABERLER

  2. Akademi meyvelerini verdi
Akademi meyvelerini verdi

Akademi meyvelerini verdi

Keçiören Belediyesi ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin işbirliğiyle oluşturulan Halkla İlişkiler Akademisi ilk meyvelerini verdi.

A+A-

Halkla ilişkiler bölümünde öğrendikleri bilgileri Keçiören Belediyesi’nde çalışarak sahaya yansıtan 20 öğrenci, ortak akılla hazırladıkları 4 farklı projeyi jürinin değerlendirmesine sundu. Yarışmanın sonunda birinciliği Keçiörenlilere belediye başkanı oldukları takdirde hangi hizmeti yapacaklarını sorup, bu hizmetleri hayata geçirmeyi öneren “Bugün Başkan Sensin: Söz Sizde Keçiörenliler” projesi kazandı.

Öğrencilerin iş hayatında tecrübe edinerek ortak akılla bir proje hazırlamalarını amaçlayan akademiye 20 üniversite öğrencisi katıldı. Keçiören Belediyesi’nde 3 gün çalışma imkanı bulan gençler, öğrendikleri teorik bilgileri sahada uygulama şansı yakaladılar ve kazandıkları saha deneyimini hazırladıkları projelere yansıttılar. Projeler arasından seçim yapmak üzere Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Halkla İlişkiler Akademisi final programında Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da hazır bulundu.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ HALKLA İLİŞKİLERDEN GEÇER
Projeyi Keçiören Belediyesi ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiğine işaret eden Mustafa Ak, proje sayesinde öğrencilerin işi sahada öğreneceklerini söyleyerek, “Biz de böyle bir çıktıdan istifade edeceğiz. Bugün burada jürimiz tarafından değerlendirilecek olan 4 projeden birinci olanı sahada uygulayacağız. Belediye denince yol, kaldırım akla geliyor. Oysa ki yerel hizmetlerde insanımız evinin kapısından dışarıya adımını attığı anda aldığı hizmetlerin büyük çoğunluğunu belediyelerden alıyor” dedi. Vatandaşın belediyeye vergi ve harç ödediğini, ödemiş olduğu bu karşılıktan dolayı belediyenin aynı zamanında müşterisi haline geldiğini belirten Başkan Ak, “Belediyeler de hizmet birimidir ve müşteri memnuniyetine önem verir. Vatandaşlarımızın memnuniyeti halkla ilişkilerden geçer. Halkla ilişkiler sayesinde halka kendimizi anlatıp, halkın bizden memnun olup olmadığını öğreniriz. İnsanların gönlünü kazanamazsanız, sandıkta cevabınızı alırsınız. Asfalt, kaldırım ve diğer hizmetlerimizin hepsi bir kefedeyse, diğer kefede halkla ilişkiler vardır, bu kadar önemlidir halkla ilişkiler” diye konuştu.

GENÇLERİMİZE GÜVENİMİZ TAM
Mustafa Ak, üniversite döneminin gençler açısından çok önemli bir süreç olduğunu, öğrenme ve bilgi edinme noktasında büyük fırsatlar sunduğunu dile getirerek, “Bu dönemi aynı zamanda etrafınızı, çevreyi, şehri okuyarak iyi değerlendirmelisiniz. Ben İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Seminer, panel, tiyatro, konser vb. gibi kültürel etkinliklere katılarak birçok şey öğrendim. Teorik bilgiyi pratik hayata uygularsanız anlamlıdır. Gençlerimize güvenimiz tamdır. Bunu 15 Temmuz’da gördük, en ön saflarda hep gençlerimiz bulunuyordu. Milli şuur ve geleceğe olan kaygılarımızı gençlerimize güvenerek ortadan kaldırabiliriz” mesajını verdi. Halkla ilişkilerin ve iletişim fakültesinin önemine dikkat çeken Rektör Prof.Dr. İbrahim Uslan ise, toplumun değer yargılarında yaşanan değişime vurgu yaparak, “Bizler eskiden ataerkil ailelerdik. Evlerimiz iki odaydı, ama dedeler torunlar bir arada kalırdı. Şu anda 4 artı 1’lere, dublekslere bir çekirdek aileyi sığdıramaz olduk. Eskiden fiziksel anlamda küçük, ama gönlü zengin insanlar vardı. Ortada kurulan sofra bize paylaşmayı öğretirdi, iletişimimiz vardı. Karıncayı bile incitmezdik, şimdi trafikte yol vermiyor diye insanı vurur hale geldik. Zenginleşirken fakirleştiğimiz bir değerler sistemimiz var, bunu geliştirirsek zenginleşiriz” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ BELEDİYEYİ TANIDILAR
İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ersin Özarslan da, öğrencilerinden 20 kadarının Keçiören Belediyesi’ne gidip değişik hizmet birimlerinde görev aldıklarını ve belediyeyi tanıdıklarını kaydederek, “Keçiören esnafı ile görüştüler. Fakültemizde gördükleri bilgileri iş sahasına yansıttılar. Keçiören Belediyesi öğrencilerimizin bilgisinden istifade etmek için, öğrencilerimizden birer halkla ilişkiler projesi hazırlamasını istedi ve birinci olan projeyi sahada uygulayacak” diye konuştu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olan ve çeşitli kamu kurumlarında veya özel sektördeki kuruluşlarda mesleki başarıya ulaşmış mezunlardan oluşan jüri üyeleri ise, halkla ilişkiler ve basın alanında başarıya giden yollar ile ilgili tecrübelerini öğrencilerle paylaştılar.

“BUGÜN BAŞKAN SENSİN” BİRİNCİ OLDU
Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladıkları projelerin sunumuna geçildi. Eski AKİM ( AK Parti İletişim Merkezi) Koordinatörü Süleyman Alıcı, ATV Platformlar ve Mobil Medya Müdürü Aylin Bekar Özkan, HSYK ( Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu) Şube Müdürü Musa İmir, Yönetmen Emrah Alpaslan Konukman, Anadolu Ajansı Türkiye Haberleri Koordinatörü Hasan Öymez ve RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı’dan oluşan jüri heyeti, 4 ayrı proje gurubu tarafından tanıtılan projeleri değerlendirerek birinciyi belirledi. Birinciliği, Keçiören’de yaşayan insanların “Ben Başkan Olsaydım şu hizmeti yapardım” dediği hizmetlerin öğrenilerek Belediye Başkanı’na sunulmasını ve yapılabilir olduğu tespit edilen hizmetlerin hayata geçirilmesini öneren proje kazandı.

PROJEYİ KEÇİÖREN’DE UYGULAYACAĞIZ
Yarışmada sunulan her projenin çok güzel olduğunu ve bu projelerin Keçiören’de gerçekleştireceğini ifade eden Başkan Mustafa Ak, “Biz daha önce ilköğretim, orta ve lise öğrencilerine 150 bin adet mektup göndermiştik. Mektupta ‘Başkan olsanız ne yapardınız?’ diye sormuştuk. Çok güzel geri dönüşümler olmuştu. Birinci olan projeyi de geliştirerek Keçiören’de uygulayacağız” dedi. Başkan Ak ayrıca yarışmaya katılan her öğrencinin yanlarında bir refakatçi öğrenciyle birlikte Çanakkale gezisine gönderileceği müjdesini de verdi. Final programında sunulan diğer projeler ise “Sosyal Medya Belediyeciliği ve What’s Up Uygulaması”, “Bir Uçtan Diğer Uca Keçiören”, “Benim Objektifimden Keçiören” oldu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur