1. HABERLER

  2. 42 kişilik dev kadro
42 kişilik dev kadro

42 kişilik dev kadro

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde,1996 yılından beri marşları, fetih ve serhat türküleriyle konserden konsere koşan “Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı”, gönülleri fethetmeye devam ediyor.

A+A-

Milli bayramlar başta olmak üzere, festivaller, açılışlar, uluslararası organizasyonlarda 42 kişiden oluşan geniş kadrosuyla birbirinden farklı etkinliklere katılan Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, her yıl 250’nin üzerinde konser vererek, erişilmesi zor rekorlara da imza atıyor.

Yurt içinde ve yurt dışında bugüne kadar verdiği 5 binin üzerinde konserle milyonlarla buluşan Mehter Takımı, askeri müzik tarihinin başlangıcı ve dünya askeri bandolarının temel taşı olarak kabul edilen mehterin coşkulu ritimlerini dünyaya duyuruyor.  

-“DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU”       

 Savaşta askerin cesaretini artırıp düşmana korku vermek, barışta ise askeri ruhu canlı tutmak amacıyla tarih boyunca farklı adlarla kurularak hizmet vermiş olan mehter takımları, başlangıç misyonunun aksine; bugün geçmişle kültürel bir bağ kurarak, müziğin evrensel diliyle, toplumlar ve ülkeler arasında savaşın değil;  barışın sevginin, kaynaşmanın, dostluğun bir aracı olan konserler veriyor.

-“SAATLER SÜREN PROVALAR, CİDDİ MÜZİK BİLGİSİ”  

Yurt içinde ve yurt dışında verdikleri konserlerle neredeyse her güne bir konser sığdıran Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nda, baş mehterandan başlayarak, müzisyenleri, hanendeleri, repertuarı ve provaları ve konser öncesi hazırlıklarıyla, oldukça yoğun bir çaba ve emek göze çarpıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Gençlik Parkı içinde bulunan Kültür Merkezi’ndeki "karargah" olarak adlandırılan çalışma salonunda çalışmalarını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, sayısı zaman zaman değişse de 5  kademede 42 müzisyenden oluşuyor. 

Kurulduğundan bu yana "hanende" olarak içinde yer aldığı Mehter Takımı’nda son 1 yıldır "Mehteran Başı" (şefi) olarak görev yapan Mehmet Akif Odabaşı, Mehter Takımı'nı oluşturan müzisyenlerin amatör ruhla, profesyonel  şekilde sanatlarını icra ettiklerini kaydetti.         

Türk musikisindeki makam ve usullerinin kullanıldığı mehter müziğinde kahramanlık türküleri, ilahiler, marşlar, gülbank olarak adlandırılan eserler ve dualar okunduğunu ifade eden Mehteranbaşı Odabaşı, konservatuvar mezunu ve alaylı müzisyenlerin yer aldığı  Mehter Takımı'nın,  hanende, zurnazen, trompetten, nakkare, zilzen, davulzenlerden (kösten) oluştuğunu, takımda ayrıca sancaktarlar, tuzen, tuğ ve zırhlı muhafızdan oluşan gösteri gruplarının bulunduğunu söyledi.

-“KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ EZBERE BİLİNİYOR”  

Mehteran Takımı’nın, 3 adımda 1 sağa ve sola dönülerek yapılan yürüyüşü ve geleneksel mehteran duasından söz eden Odabaşı, Mehter repertuarı   hakkında da şu bilgileri verdi:

“Seslendirdiğimiz bir çok kahramanlık türküleri ve marşlar içinde İsmail Hakkı Bey’in ‘Ceddin Deden’, Arif Nihat Asya’nın ‘Fetih Marşı’, ‘Yelkenler Biçilecek’,  Münir Nurettin Selçuk’un ‘Vur Pençe Alideki Şemşir Aşkına’, daha yakın dönemde mehteran eserleri besteleyen Yıldırım Gürses’ten  ‘Osmanlıyız Biz’, ‘Çanakkale Türküsü’, ‘Bülbüller Ötüyor’ gibi,  içinde 60’ın üstünde serhat türküleri ve marşların yer aldığı eserleri seslendiriyoruz.”  

Odabaşı, Mehter Takımı’nın, toplumun birbirinden farklı kesimlerinde verdikleri konserlerin tamamında vatandaşların coşkulu ilgisiyle karşılaştığınıülke içinde verdikleri konserlerin dışında;  ABD, Hollanda, İsviçre, Almanya, İsrail, Kazakistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Rusya, Dubai ve Kıbrıs gibi ülkelerde de konser verdiklerini anlattı.   

-“YAPTIĞIMIZ İŞ, GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR"

 Mehter Takımı müzisyenleri de eski Türk müziğinin coşkulu ritimlerini seslendirmenin verdiği etkileyici duyguyu,  “Her konser öncesi ilk konsere çıkıyormuş gibi büyük heyecan yaşadıklarını” şeklinde dile getirdi.   

Repertuvarlarına aldıkları her eserin icrası için saatler süren provalar yaptıklarını ifade eden müzisyenler, konserlerinde müzikleri kadar 40 kilo ağırlığında zırhlı levent başta olmak üzere, renk ve biçim bakımdan ayrı güzellikleri yansıtan tarihi kıyafetleriyle de büyük ilgi gördüklerini kaydetti.       

 Mehter Takımı'nda 10 yıldır, kösten (büyük davul) olarak görev yapan Yarkın İnceöz, işini büyük keyifle yaptığını belirtirken, 25 yıllık müzisyen, 5 zurnazenden biri  Hüseyin Şahin de "kaba zurna" olarak isimlendirilen enstrümanın, mehterin temel  müzik taşlarından biri olduğunu ve piyanoda “mi bemol” sesine denk geldiğini söyledi.

Mehterin gür sesli nefesli sazlarından biri olan trompeti çalan Regaip Kalanyuva, 25 yıl askeri bandolarda görev yaptığını, son 1 yıldır da Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın bir parçası olarak,“si bemol” sesi veren trompeti çaldığını kaydetti.

Üzerine deri geçirilmiş bakır kaseden oluşan nakkare enstrümanı icracısı Bayram Cansevindiren, mehterdeki görevini babasından devralarak, tam 16 yıldır büyük bir gururla yerine getirdiğini ifade etti. 

Mehterde “Zilzancı” olarak çalışan Yılmaz Bulut, “Yaptığımız iş göğsümüzü kabartıyor” diyerek, yaptığı işa olan saygısını vurgularken,   “Davulzen” Ahmet Başer ise 18 yıllık Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’ndaki görevinin ardından, 16 yıldır da Mehter Takımı’nda çalıştığını kaydetti.

-“HANENDELERDEN MUHTEŞEM YORUMLAR” 

Mehter’in okuyucu grubunda herkesin ezbere bildiği birbirinden güzel eserleri seslendiren hanende grubunun başı Ekrem Yıldız ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nda kurulduğundan beri görev yaptığını ifade ederek, konserlerinde “Genç Osman, Fetih Marşı, Türkler Geliyor” gibi marşların çok istek aldığını dile getirdi.  

Miğferi, kılıcı ve 40 kilo ağırlığındaki çelikten oluşan zırhıyla tüm konserlerde en çok ilgi çeken Zırhlı Muhafız Coşkun Edes ise “12 yıldır Mehteran takımında çalışıyorum. Tüm etkinliklerde, üzerimde 40 kilo civarında çelik demirlerden örülü bu giysiyi taşıyorum” dedi.

-MEHTER TAKIMI, KKTC’YE GİDİYOR

Büyükşehir Mehter Takımı, KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın talebi üzerine, geçtiğimiz hafta Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle alınan kararla, KKTC'de düzenlenecek "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı"nın 42. yıldönümü” kutlamalarına katılarak konser verecek.

-“MEHTER, DÜNYANIN EN ESKİ ASKERİ MÜZİK TOPLUĞU”  

Türk kahramanlığıyla evrensel boyutlara ulaşmış anlayışının günümüzdeki görkemli bir anıtı olan mehterin temelleri, Büyük Hun Devleti'ne kadar uzanıyor.

Bir Türk geleneği olarak tarih boyunca varlığını sürdüren mehterler (askeri bandolar), SelçuklulardaNevbethane (tabılhan), Osmanlı İmparatorluğu’nda "Mehter" adını aldı. Osmanlı’da bağımsızlığın başlangıcı olarak kabul edilen mehteranlar, ilk konserini 1289’da Söğüt’te Osman Gazi’nin huzurunda verdi. Osman Gazi ve komutanları mehter konserlerini ayakta dinlemiş, sonrasında da bu ritüel devam etti. Bu uygulamanın Osmanlı’da padişahlar tarafından gelenek haline gelmiş olması bile, mehteranların tarihte gördükleri saygıya en güzel örnektir.   

Türk tarihinde son derece önemli bir yere sahip olan Mehter Takımı'nın faaliyetlerine, 1826 yılında Yeniçeri Ocağı’nın kapatılmasıyla son verildi. Neredeyse 90 yıllık bir sürenin ardından da 1914 yılında Askeri Müze bünyesinde yeniden faaliyetlerine başladı. 

Varna, Belgrad, Viyana savaşlarında ve İstanbul’un Fethi, Çaldıran gibi şanlı zaferlerinin hepsinde rol alan Mehteran; Türkiye Cumhuriyeti’nde, resmi kurumlar başta olmak üzere birçok kurum bünyesinde oluşturulan takımlarla yaşatılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumlardan kullanıcılar sorumludur